Az utóbbi napok rendkívül heves esőzései miatt áradás indult el több észak-magyarországi folyón, illetve patakon, a Sajó mentén esett a legtöbb eső, kevesebb mint egy nap alatt 107 centimétert emelkedett a folyó vízszintje, ezért kellett elrendelni az első fokú készültséget - mondta Csont Csaba.
A szóvivő hozzátette: az esőzések miatt hat belvízvédelmi szakaszon szintén első fokú a készültség, a víz leginkább a Bodrogzúgban, a Bodrog- és a Taktaközben, valamint a dél-borsodi térségben borított el főképpen mezőgazdasági területeket, csaknem 2 ezer hektárnyit.
Az elmúlt huszonnégy órában valamennyi belvízi szivattyútelep működött, összességében 365 ezer köbméter vizet emeltek át a befogadó folyókba - mondta Csont Csaba.
Jelentős mennyiségű eső hullott a Felső-Tisza vízgyűjtő területén az utóbbi két napon, s áradás kezdődött a folyón, illetve mellékfolyóin - közölte Bodnár Gáspár, a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője csütörtökön.
Az emelkedő vízszínt még nem érte el az árvízvédelmi készültség elrendelését indokoló magasságot, de várhatóan szükség lesz a készenlét bevezetésére a gátak mentén - mondta az igazgató.
Kiemelte: az utóbbi 48 órában a legtöbb csapadékot a határon túl, a kárpátaljai Királyházán regisztrálta az automata mérőállomás, 50 milliméter eső zúdult a település környékére.
A szintén ukrajnai Técsőn 49, Huszton 46, Dolhán pedig 40 milliméter esőt mértek. A Kárpátaljával szomszédos Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében Tiszabecsen esett a legtöbb eső, csütörtök reggel 8.00 óráig 46 millimétert regisztráltak.
A magyar-ukrán automata mérőállomások adatai szerint a Tisza vízgyűjtő területén csütörtök délelőtt is kisebb-nagyobb intenzitással esik az eső - mondta Bodnár Gáspár, hozzátéve: az előrejelzések szerint az elkövetkezendő órákban is csapadékos időjárás lesz a térségben.
A nyíregyházi vízügyi hatóság vezetője megemlítette: a vízgyűjtő terület határokon túli magas hegyeiben a hó április elejére már elolvadt, s a fokozatos olvadás következtében szerencsére nem okozott jelentősebb áradást a rekord mennyiségű, 3,45 milliárd köbméter víztartalmú hóréteg a Felső-Tiszán, illetve szabolcsi mellékfolyóin, a Szamoson, Krasznán és a Túron.