Az Alkotmánybíróság működéséről öt közjogi méltóság folytatott megbeszélést a Sándor-palotában. Mádl Ferenc államfő - a taláros testület elnökének kezdeményezésére - azért hívta meg a Sándor-palotába Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, Szili Katalint, az Országgyűlés elnökét, Holló Andrást, az Alkotmánybíróság és Lomnici Zoltánt, a Legfelsőbb Bíróság elnökét, mert az alkotmánybírókat jelölő parlamenti bizottság régóta nem tud konszenzusra jutni a törvényes okok miatt tizenegyről nyolcfősre apadt testület kiegészítését illetően.
Az államfő a találkozó után újságíróknak elmondta, a jelölési folyamat hatékonyabbá tétele érdekében tervezett, az Alkotmány és az Alkotmánybíróságról szóló törvény módosításával járó változtatások elsődleges célja a személyi és szakmai folyamatosság biztosítása a taláros testületben.
Rövid időn belül eldőlhet, hogy a négypárti, paritásos bizottság meg tud-e állapodni két, egy másik lehetséges forgatókönyv szerint négy alkotmánybíró jelölésében, de a jelölési folyamat módosítása a hosszútávú megoldás megteremtése érdekében mindenképpen indokolt.
„Az öttagú testület úgy döntött, hogy az adott helyzetben a diagnózis megállapítása mellett a terápiára is javaslatot tesz, nevezetesen, hogy a kormány a törvényalkotási jogosultsága jegyében kezdje meg azokat a lépéseket, amelyek egy hatékonyabb jelölési eljáráshoz vezetnek” - mondta Mádl Ferenc.
Az alkotmánybírókat továbbra is az Országgyűlés választja majd meg kétharmados többséggel. Bár a jelöléssel kapcsolatos változtatásokkal összefüggésben felvetődtek lehetséges megoldási javaslatok a megbeszélésen, ezekről az államfő és az Alkotmánybíróság elnöke nem kívánt nyilatkozni, tekintettel arra, hogy a konkrét jogi megoldások kidolgozása az Igazságügyi Minisztérium feladata.