Botrányokkal, konfliktusokkal terhes, vitákkal teli hónapok vannak a közszereplők mögött, de ezek külön-külön és együttesen sem alakították át a pártok erőviszonyait – írja a Népszabadságban a Szonda Ipsos elemzése. Lényegesen változott a pártoktól távolságot mutatók aránya, s közöttük is a bizonytalanoké. Jelenleg a politikai szervezetek inkább taszítják a választópolgárokat, mintsem magukhoz vonzanák őket. A keresgélő, szemlélődő és a pártokat, a részvételt elutasító polgárok jóval többen (42 százaléknyian) vannak, mint bármelyik párt tábora (a Fidesz mögött 28 százalék, az MSZP-nél 23 százaléknyi támogató áll).
Az eddigi parlamenti választások előtt egy évvel közelebb álltak az emberek a pártokhoz, nem volt a mostanihoz hasonló mértékű elfordulás. Tizenkét éve a pártokhoz nem kötődők aránya 33 százalék, nyolc éve 38 százalék, négy éve 35 százalék volt, most pedig 42 százalék.
A bizonytalanok nagyobb arányban verbuválódtak a 2002-es MSZP-szavazók közül, mint a Fidesz-táborból: az előbbiekből 22, az utóbbiakból 9 százalék vált mostanra határozatlan választópolgárrá.
A biztos pártválasztók közt a pártok sorrendje a reprezentatív minta alapján április 15. és 21. között: Fidesz-MPSZ: 48, MSZP: 41, SZDSZ: 6, MDF: 3, MIÉP: 2 százalék.
Szonda Ipsos: szűken vezet a Fidesz
Utolsó frissítés:
A Szonda Ipsos felmérése szerint az idén folyamatosan romlott a pártok pozíciója a közvéleményben, januárban még az emberek 70 százalékának volt rokonszenves valamelyik párt, most már csak 58 százalékuknak van kedvence.