A Profil osztrák hírmagazinban megjelent három oldals interjúban a magyarok EU-pártiságára vonatkozóan Gyurcsány Ferenc miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy több mint 500 év óta a Vissza Európába! jelszót hangoztatták, az ország mindig Európához akart tartozni, ami most valóra vált. Kiemelte, hogy Magyarországon nincs említésre méltó euroszkeptikus erő, a parlament vita nélkül fogadta el az EU alkotmányát, nincs elragadtatás, de csalódás sem.
Az EU-val kapcsolatban felvetette az új európai víziók hiányát. Véleménye szerint manapság nincsenek konkrét válaszok arra a kérdésre, hogy mit is jelent a közös európaiság. Gyurcsány kérdésesnek nevezte, hogy 10 év múlva is jobb lesz-e az életszínvonal Európában más térségekhez viszonyítva, ha a kontinens nem lesz versenyképesebb gazdasági téren.
Az éremnek két oldala van - jelentette ki Magyarországnak az új EU-tagországokhoz viszonyított visszaesését firtató kérdésre a miniszterelnök. Kifejtette, hogy tavaly sokkal nagyobb volt a közvetlen tőkebefektetés Magyarországon, mint bármikor az utóbbi 10 évben. Nem kétséges azonban, hogy 1997 óta az ország egyre inkább bátortalan lett, és letért a merész változtatások ösvényéről. Bizonyos értelemben még egyfajta "ellenreformáció" is volt 2000/2001 után, amikor nem kockáztatták meg, hogy az állam funkcionálásának a módját, a jóléti ellátórendszereket megváltoztassák. A jobboldal populista fordulatot hajtott végre, a baloldal pedig nem volt eléggé bátor ahhoz, hogy szembehelyezkedjen ezzel - emelte ki.
Állítása szerint Gyurcsányt meglepetésként érte, hogy miniszterelnök lett. Nem volt arra felkészülve, és elismeri, hogy az első hónapok maratoni futást jelentettek a számára, de a százméteres vágta tempójában. Hangsúlyozta, Magyarországnak mélyreható változtatásokra van szüksége, és nem érdekli, hogy egy év múlva választások lesznek.
Kifejtette, hogy nem egy területen kell átfogó reformokat végrehajtani, hanem csaknem minden területen 4-5 lépést fognak megtenni. Nem reformot csinálnak, hanem a száz lépés politikáját valósítják meg.
A következő hetekben és hónapokban egymás után fogja ismertetni, hogy mit fognak csinálni az egészségügy, a szociális támogatások, a munkaerő-politika és a közigazgatás terén. Gyurcsány arról is beszélni fog, hogy a következő 3-4 évben milyenek lesznek a nagy reformprogramok, mert nem vár azzal a választásokig. Az ezzel kapcsolatos rövid távú rizikó nem izgatja, a populizmusban úgy sem tudja felvenni a versenyt Orbán Viktorral, aki azon a pályán nyerne.
Ezért inkább azt mondja, versengjenek egy olyan pályán, amelyen jót tesznek az országnak. Kijelentette, hogy senkitől nem akar semmit elvenni. Magyarország azonban rendkívül igazságtalan ország, ahol a szocializmusban jobb volt azoknak, akik felül voltak, és ez így maradt. Emlékeztetett arra, hogy azt állítják, mindenki egyenlő, de felvetette, hogy csak össze kell hasonlítani, milyen egészségbiztosítást kap például egy nyugdíjas és egy minisztériumi osztályvezető, vagy milyen iskolai oktatásban részesülnek a gyerekei, illetve egy szabolcs-szatmári gazdálkodó gyermekei.
Magyarország a felső tízezer országává vált - mondta a kormányfő, és leszögezte, hogy mindenki számára azonos hozzáférést kell biztosítani akár az oktatáshoz, akár az egészségügyi ellátáshoz.
Hangsúlyozta, hogy kritikus Magyarországgal szemben, és mindazoknak a támogatását gyűjti, akik ugyanilyen kritikusak az országgal szemben. Akik ugyanis a status quo fenntartását akarják, azok egy kisebbség hatalmát akarják megőrizni - jelentette ki.
Vagyonával kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy a 100 leggazdagabb magyar csaknem mindegyike a változások történelmileg rövid, de rendkívüli időszakához köti az életrajzát. A helyzet nagyon egyszerű volt: az állam mindent el akart adni, az embereknek pedig nem volt pénzük, és "ha sok tojás van a piacon, vásárló pedig nincs, akkor a tojás ára nagyot zuhan". Ez történt a magyar állam vagyonával is. Aki vásárolni tudott, és tehetsége is volt hozzá, az néhány év alatt jelentős értéknyereséget könyvelhetett el, és vagyonra tett szert.
A jövő évi választások esélyeivel kapcsolatban elmondta, hogy a statisztikai hibahatárokon belül csaknem azonos a kormányoldal és a Fidesz támogatottsága.
„Győzni fogunk a 2006-os választásokon, az emberek meg fogják érteni, hogy arra nincs út, amerre Orbán Viktor mutat. Az ország új átalakulást szeretne. Nem fogok választási költségvetést készíteni, és populista politikát folytatni, hanem bátor és modern irányvonalat fogok követni” - szögezte le a Gyurcsány Ferenc.