Ketten meghaltak Mádon, de már folyik a helyreállítás

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tűzoltók, polgári védelmi szakemberek és helybéliek szivattyúzták a mádi házakból, pincékből a vizet, megtisztították, járhatóvá tették a település utcáit az özönvízszerű esőzés után; a belügyminiszter 35 millió forint gyorssegély átutalásáról intézkedett, és megindultak a segélyszállítmányok a súlyosan károsult faluba.

Az éjszakát húsz-huszonöt ember töltötte a helyi általános iskolában, ők nem térhettek vissza megrongálódott otthonaikba. A településen egy ember meghalt szerdán, amikor a hirtelen lezúdult víz magával sodorta. Édesanyja, akit rosszullét miatt kórházba szállítottak, csütörtökön meghalt. Mádon mintegy kétszáz házba tört be a víz. Az esőzés Szegilong, Szegi, Bodrogkisfalud, Bodrogkeresztúr és Tállya községeket is sújtotta.

A Belügyminisztérium 35 millió forint gyorssegélyt utal át még csütörtökön - jelentette be Lamperth Mónika belügyminiszter a helyszínen. A kormány - hasonlóan a mátrakeresztesi kártérítéshez - Mádon is 100 millió forintos hitelalapot garantál, "ez a károsodott magántulajdonú lakások újjáépítéséhez használható fel, nagyon kedvezményes hitelkonstrukció, hiszen a kamatot a kormány állja, lényegében kamatmentes hitel, 10 éves futamidőre" - mondta sajtótájékoztatón. Lamperth Mónika még nem tudta megbecsülni a károk mértékét. Közölte: Szabó Györgyöt, a térség MSZP-s országgyűlési képviselőjét Gyurcsány Ferenc kormányfő miniszterelnöki megbízottnak nevezte ki. Az ő feladata lesz, hogy a jövő hét keddjéig összesítse a károkat, és a szerdai kormányülésen azt ismertesse.

Több szervezet is felajánlotta segítségét a Tokaj-hegyaljai településnek. Így többek között a Fővárosi Vízművek Rt. víztisztító berendezést, a polgári védelem szivattyúkat, egy alapítvány pedig 4800 konzervet juttatott el a károsult településeknek. Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője elmondta, hogy a Fővárosi Polgári Védelem 18 szakemberből álló csoportja csütörtök délután indult Mád térségébe. A mentőegység technikai eszközöket, szivattyúkat, vízszállítókat, világítóberendezéseket szállít a helyszínre. A mentési munkálatokban jelenleg 150 ember vesz részt, köztük tűzoltók és önkéntesek. 

Mádon az ÁNTSZ szombatig nem javasolja az ivóvíz emberi fogyasztását, mosni, mosakodni azonban lehet benne.