Páncéltörő rakéták után nyomoz az MDF

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az MDF információi szerint egy közeli országnak eladták a határőrség által használt páncéltörő rakétakomplexumokat, amelyek az orosz államadósság ellentételezéseként az 1990-es években érkeztek az országba.

Karsai Péter, az MDF országgyűlési képviselőjének ismertetése szerint mintegy száz darab METIS-M típusú páncéltörő rakétakomplexumot kapott Magyarország, ebből körülbelül húsz eszközt használ a honvédség szolnoki alakulata, a többi a határőrség határvadász egységeihez került. Közölte, hogy információik szerint ezeket az eszközöket eladták egy közeli országnak.

"Ez a közeli ország lehet Szlovákia is akár" - mondta. Karsai információi szerint egy-két hónappal ezelőtt adták el ezeket az ÁPV Rt. kezelésébe került eszközöket. Az ellenzéki politikus közölte: erősíti gyanújukat az is, hogy a Magyar Honvédség az elmúlt hónapokban azt tervezte, hogy ezeket az eszközöket rendszerbe állítja, megkezdték a felkészülést az átvételre, "azonban ez a folyamat egyszer csak megszakadt".

Arra a kérdésre, hogy honnan származik az információjuk, közölte: "erre szokták azt mondani, hogy bedobták a postaládába". Elmondta, hogy hétfőn a Parlamentben ebben témában kérdéssel fordult a honvédelmi miniszterhez, aki egyben a nemzetbiztonsági kabinet vezetője is. Kérdésére a honvédelmi tárca politikai államtitkára válaszolt, aki azt mondta, hogy a honvédség nem tervezi ezeknek az eszközöknek az eladását. A képviselő azonban arra nem kapott választ, hogy a határőrség által használt fegyverekkel mi történt.

Karsai Péter azt mondta, hogy ezért írásbeli kérdéssel fordult a honvédelmi miniszterhez, és ha arra nem kap megnyugtató választ, kezdeményezni fogja az Országgyűlés honvédelmi bizottsága ellenőrzési albizottságának vizsgálatát. Hangsúlyozta, hogy ez a fegyver nagymértékben emeli az ország védelmi képességét, ezt nem lehet nélkülözni. Ismertetése szerint a berendezés olyan rakétát lő ki, amely 1500 méteres távolságban 90 centiméter vastag páncélt képes átütni.

Emlékeztetett arra, hogy az 1990-es évek elején volt olyan pillanat, amikor egy szerb tankhadosztály azzal fenyegette az országot, hogy a déli határainkon föllép, és Bajánál átkelve a Baranya háromszögben bekeríti a horvátokat. "Tehát nem volt véletlen az, hogy pontosan ilyen páncéltörő rakétákat kértünk az államadósság fejében" - mondta az MDF-es politikus.