Három év börtönt is kaphatnak az illegális szemetelők

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Akár három év börtönnel is büntethetik majd a büntető törvénykönyv (Btk.) módosítása után azokat, akik illegális hulladéklerakóhelyeken szabadulnak meg szemetüktől - jelentette ki Persányi Miklós, környezetvédelmi és vízgazdálkodási miniszter a XV. Nemzetközi Köztisztasági Szakmai Fórum és Kiállítás nyitóelőadásában.

"Néhány esetben példát kellene statuálnunk, hogy megállítsuk azokat akik tönkreteszik környezetünket" - hangoztatta a szaktárca vezetője. Beszámolt arról, hogy tárcája elképzelései szerint a következő években "hulladékforradalmat" kívánnak megvalósítani, ennek érdekében a szankciók szigorítását is tervezik.

Persányi Miklós elmondta: Magyarországon évente 23 millió köbméter hulladék keletkezik, szavai szerint mindent meg kívánnak tenni azért, hogy az ország "ne járjon térdig a szemétben".

A miniszter hangsúlyozta: tárcája nem "virtuális programokat" hajt végre, hiszen szavai szerint a regionális hulladéklerakó központok már épülnek, ezek közül az idén több építése már be is fejeződik, négy újabb központ előkészítését - amely 1,7 millió embert érint majd - pedig rövidesen megkezdik.

"Nemrég jártam Szegeden, ahol félmilliárd forint értékben adtunk át a hulladékkezelésben alkalmazott járműveket, ezek pedig nem dumajárművek, ezek nem virtuális kerekeken járnak, mint ahogy a hulladéklerakó telepek is valóságosak, egy valóságos rendszerben működnek" - mondta.

Hozzáfűzte: a környezetvédelmi beruházások 50 százalékos ISPA-támogatással valósulnak meg, de szavai szerint a beruházások összegének másik felét az önkormányzatok 10-20 százalékos vállalásával a magyar költségvetés teszi hozzá.

Persányi szerdán az idén 44 milliárd forint áll rendelkezésre környezetvédelmi beruházásokra, szemben a tavalyi 24 milliárd forinttal.

A szaktárca vezetője szerint el kell érni, hogy kevesebb hulladék keletkezzen, ezt a célt szolgálja szavai szerint a szelektív hulladékgyűjtés beindítása, de a kitűzött célok között szerepel, hogy az alkalmazott csomagolóanyagok legalább 50 százaléka újrahasznosítható legyen.