Az egyik kivitelező főmérnöke a szennyvíz főgyűjtő csatorna takarás nélküli építési technológiáját ismertette, amely során 2000 milliméteres fúrópajzzsal, sajtolással készítik el a csatorna alagútját.
Szegeden a talajmechanikai viszonyok, a homokos, iszapos és agyagos szerkezet, valamint a nagy mélység igényelte az újszerű technológia igénybevételét - mondta Pappert Attila. Hangsúlyozta: a módszernek köszönhetően kevesebb közmű kiváltásával és a lakosság zavarása nélkül végezhető el a beruházás.
A módszer olyan, mint egy kis metróépítő vagy alagútépítő pajzs, vagy géplánc: felszíni helyről, egy kiszolgáló aknán keresztül alkalmas arra, hogy 5-600 méteres etapokban megépítsenek egy csatornát anélkül, hogy ennek a felszínen látható jelei lennének - fűzte hozzá.
Novák Gyula, a Szegedi Víziközmű Működtető és Fejlesztő Rt. vezérigazgatója rámutatott: jelenleg a belvárosból és Újszegedről is egy-egy helyen, közvetlenül folyik a szennyvíz a Tiszába.
Ennek megszüntetésére egy 4,3 kilométer hosszú csatornát fektetnek le, amely egy része a folyó alatt vezet. A szennyvizet először átvezetik Újszegedre, ahol viszonylag szabad területen épülhet meg az új főgyűjtő csatorna, így nem a belvárosban kell fúrni, onnan pedig visszavezetik a szegedi oldalra, ahol a szennyvíztisztító épül - magyarázta a szakember.
Hozzátette: a fejlesztés 2006. decemberére fejeződik be. A főgyűjtő kiépítése 3,5 milliárd forintba, a Tisza alatti átvezetések és átterelők építése, 4,5 milliárd forintba kerül - ismertette a szakember.