Három évet is kaphatnak az érettségi-ügy tettesei

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Három évig tartó szabadságvesztéssel is büntethető a szolgálati titok súlyos hátrányt okozó megsértése - közölte a Nemzeti Nyomozó Iroda szóvivője annak kapcsán, hogy a napokban több érettségi tétel is idő előtt nyilvánosságra került.

Kattintson a további
karikatúrákért!
© MARABU
Horváczy Emese szerint a szolgálati titok megsértését a büntető törvénykönyv szerint háromféle módon lehet elkövetni. Elkövető lehet az, aki a titkot jogosulatlanul megszerzi, aki jogosulatlanul felhasználja, és az, aki azt illetéktelen személy részére hozzáférhetővé teszi.

A vétség legfeljebb egy évig, míg a bűntett akár három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető - mondta. Utóbbi minősítés akkor valósul meg, ha a cselekmény elkövetése súlyos hátrányt okoz - tette hozzá.

Nem kell feljelentést tennie a sajtó munkatársának a birtokába jutott titkos iratról, amennyiben azt nem használja fel - közölte Magyar György ügyvéd. "Önmagában az a körülmény, hogy a sajtó munkatársa irathoz jut, nem kötelezi őt semmiféle feljelentés megtételére a hatályos jogszabályok értelmében" - mondta Magyar azzal kapcsolatban, hogy a magyar, illetve a matematika érettségi írásbeli feladatai az MTV riporteréhez kerültek.

Kiemelte, hogy megítélése szerint "teljesen törvényesen és szabályosan járt el a televízió munkatársa", amikor ügyvédhez fordult, és közjegyzői letétbe helyezte a hozzá került dokumentumokat. Helyesen járt el, amikor nem publikálta, nem mutatta meg a tartalmi részeit, csak "szemezgetett" belőle, dokumentálta, hogy korábban megszerezte. A hangsúly nem a tartalmon, hanem az időponton volt - tette hozzá. A televízió riporterét, Manhalter Dánielt, hétfőn tanúként hallgatta ki a Nemzeti Nyomozó Iroda.