A társadalomtudományi kar dékánja szerint miután kivizsgálták a történteket, megállapították, hogy sem bűncselekmény, sem szándékos csalás nem történt, és az esemény érdemben nem befolyásolta a vizsga sikerességét. Rostoványi Zsolt közleménye szerint egy véletlen figyelmetlenség folytán a vizsgafeladatok közé az a lexikai-grammatikai teszt is bekerült, amely már több hete próbatesztként a kint volt a központ honlapján.
Az interneten közzétett mintafeladatok célja, hogy a vizsgázók tájékozódhassanak a vizsgák feladattípusairól, felépítéséről. A dékán szerint senki nem tudhatta, hogy ez a teszt része lesz a vizsgának.
A dékán közlése szerint a dolgozatok kijavítása után az eredményeket összevetették a korábbi három vizsgaidőszak (2004. május, szeptember, december) összesített eredményeivel és statisztikai elemzést végeztek, amely szerint a május 14-i angol felsőfokú lexikai-grammatikai teszt vizsgaeredményeinek eloszlása nem tér el a 2004-es év összesített eredményeitől.
A nyelvvizsga megszerzésének feltétele három vizsgarész (lexikai-grammatikai 100 pont, szövegértés 50 pont, kommentár írás 100 pont) sikeres, egyenként minimum 40 százalékos teljesítése. Ezen túlmenően a vizsga csak akkor tekinthető elfogadottnak, ha a vizsgázó minimum 60 százalékot (150 pont) teljesít.
A 241 vizsgázóval szemben a legméltányosabb eljárásnak azt tartja az egyetem, ha az összpontszámban a május 14-én megírt lexikai-grammatikai vizsgarészen szerzett eredményeiket is figyelembe veszik - áll a dékán MTI-hez eljuttatott közleményében.
Hasonló esetek elkerülése érdekében az egyetem intézkedett, s az illetékes dékán kedden fegyelmi eljárást indított a szaknyelvi vizsgaközpont vezetőjével szemben.