Gyurcsány: kétszeresére emelt, egységes családi pótlék

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A jelenleginél kétszer magasabb, egységes családi pótlékot javasol a kormány, száz lépés programjának családtámogatásokra vonatkozó elemeiben - jelentette be a miniszterelnök a parlamentben.

Olvassa el a tervezetet!
"Olyan országot akarunk, ahol a társadalom minden családnak egyenlően és igazságosan nyújt támogatást gyermekei felneveléséhez, ahol nem a gazdagok, hanem a nehéz helyzetben lévők kapnak többet a közös kasszából" - szól a miniszterelnöki tájékoztató.

A Miniszterelnöki Kabinetiroda a rendelkezésekről kiadott összefoglalójáért kattintson ide!
Gyurcsány Ferenc elmondta: egy gyerek után 11 ezer forint, két gyerek után, fejenként 12 ezer forint, három gyerek után pedig fejenként 14 ezer forint lenne a "mindenkinek alanyi jogon járó, jövedelemtől nem függő, sem alsó, sem felső korlátot nem tartalmazó, egységes családi pótlék".

Az új családtámogatási rendszerben az a 17 ezer magyar család jár a jelenleginél rosszabbul a mintegy 1,2 millió gyerekes családból, amelyben három, vagy több gyermeket nevelnek, és a szülők egyenként legalább havi 330 ezer forintos jövedelemmmel rendelkeznek; ők ugyanis 2006. január elsejétől nem vehetik majd igénybe a gyermekenkénti 4000 forintos adókedvezményt.

Az új rendelkezések 2006. január elsejétől lépnek életbe. Jövőre összesen 349 milliárd forintot fordít az állam családtámogatásra, amiből az új, egységes családi pótlékra 319 milliárd forintot fordítanak. Jelenleg családi pótlékra, rendszeres gyermekvédelmi támogatásra és adókedvezményre összesen 312 milliárd forint jut.

A családok több, mint 90 százalékánál igaz, hogy közel kétszeresére nő a családi pótlék összege: a ma három forrásból - családi pótlékként, adókedvezményként és pénzbeli rendszeres gyermekvédelmi támogatásként - elosztott támogatások helyett minden gyermeket nevelő család azonos, lényegesen magasabb összegű családi pótlékot fog kapni jövedelemtől függetlenül, adómentesen. A 13. havi pótlék is beépül - elosztva - a havi támogatás összegébe.

A Fidesz álláspontja

A miniszterelnök az „igazságosabb Magyarország” megteremtésével indokolta mai bejelentéseit a családtámogatási rendszer átalakításának kormányzati terveiről. A Fidesz álláspontja szerint szó nincs igazságosságról: a miniszterelnök ötletszerűen nyúl bele az egymásra épülő elemekből álló családtámogatási rendszerbe, összekavarja és szétrombolja a működő struktúrát - írja a párt közleménye.

A családi pótlék emelése és a gyermekek után járó adókedvezmény szűkítése a Fidesz szerint nem a munka felé tereli az embereket, hanem arra ösztönzi őket, hogy segélyből próbáljanak megélni. A munka társadalmi megbecsülése megint csökkenni fog - véli a párt.

A gyermekvédelmi támogatást és a családi pótlékot egy támogatássá alakítva az egy gyermekesek esetében mindössze 470, a kétgyermekeseknél 370, a három vagy több gyermekeseknél pedig csupán 770 forint a növekmény. Ezért a „bőkezűségért” igazán kár felforgatni a rendszert - teszi hozzá a közlemény.

A Fidesz szerint sajnálatos, hogy a kormány – miután a közszféra dolgozóitól már elvette a 13. havi fizetést – most meg akarja szüntetni, illetve be akarja olvasztani a 13. havi családi pótlékot is.

Gyurcsány Ferenc mai bejelentései alapján szomorú kép rajzolódik ki: a látszólag egységessé váló új családtámogatási rendszer éppen ellenkező hatást fog elérni; a kormány ismét szembefordítja egymással és megosztja a társadalom különböző csoportjait, a dolgozni tudó és a szociálisan rászoruló embereket - fejezi be a legnagyobb ellenzéki párt közleménye.


































Hogyan változik a támogatás gyermekenként? (Oldaltörés)

Az egygyermekesek gyermekenként havi 11 ezer, a kétgyermekesek havi 12 ezer, a három- és többgyermekesek pedig havi 14 ezer forint családi pótlékra válnak jogosulttá. Így egy egygyermekes család ma 5100 forinot, az új rendszerben 11 ezret kap, egy kétgyermekes 12400-at, az új javaslat szerint 24 ezret, míg egy háromgyerekes most 23400 forinthoz, az egységes családi pótlék keretében 42 ezer forinthoz juthat hozzá.

Gyermekenként 1000-1000 forinttal megemelt összegű pótlékot kapnak a gyermekeiket egyedül nevelő szülők: az egygyermekesek havi 12 ezer, a kétgyermekesek gyermekenként havi 13 ezer, összesen 26 ezer, a három- és többgyermekesek gyermekenként havi 15 ezer forintot. Egy három gyermekét egyedül nevelő édesanya összes családi pótléka havi 45 ezer forint lesz.

Az egy- és kétgyermekes családoknál megszűnik az adókedvezmény, de számukra - kormányzati körök szerint - az új, egységes családi pótlék magasabb ellátást biztosít majd, mint amennyi a családi pótlékuk és az adókedvezmény együttes összege volt.

Egy kétgyermekes család ma összesen a 12 400 forint (gyermekenként 6200 forint) családi pótlék mellett még 8 ezer forint (gyermekenként 4 ezer forint) adókedvezményt vehet igénybe - feltéve ha van ennyi adófizetési kötelezettsége -, így a támogatása havi 20400 forint. Az új családi pótlék számukra 3600 forinttal (gyermekenként 1800 forinttal) többet, összesen 24 ezer forintot fog biztosítani.

Az egy gyermekes családoknál még azoknak is, akik eddig igénybe tudták venni az adókedvezményt, az új családi pótlék havi 2900 forinttal több támogatást biztosít, mint a jelenlegi - 5100 forint családi pótlék és 3 ezer forint adókedvezmény - együttes összege.

Korlátozott mértékben megmarad a három- és többgyermekes családok adókedvezménye: a jövőben is havi 4 ezer forint adókedvezményt érvényesíthetnek azok, akiknek jövedelme nem haladja meg az évi 3,4 millió (havi 280 ezer) forintot és a támogatás fokozatosan évi 4 millió (havi 330 ezer) forintnál szűnik meg.

Az egyik szülő igénybe veheti majd az adókedvezményt a jövőben akkor is, ha például társa 330 ezer forintnál jóval nagyobb jövedelemmel rendelkezik, de az ő jövedelme ettől a határtól elmarad. Az adókedvezmény tehát akkor nem jár, ha mindkét szülő, egyenként legalább 330 ezer forintos havi jövedelemmel bír.

A rendszeres gyermekvédelmi támogatás beépül az új, egységes családtámogatásba, ezentúl nem kell majd külön igényelni. Az alacsony jövedelmű családok gyermekei továbbra is jogosultak lesznek az ingyen tankönyvekre, a kedvezményes és ingyenes étkezésre.

Átalakul a segélyezési rendszer is (Oldaltörés)

Átalakul a szociális segélyezési rendszer, a legrászorultabbak számára a következő évben 20 milliárd forintos pluszforrás áll majd rendelkezésre. Ennek egyik felét az önkormányzatoktól csoportosítják át, másik felét pedig költségvetési többlettételként biztosítják majd. Az új rendszer a lakhatási támogatásokat, a felnőtt segélyeket és a gyermekek számát is figyelmebe veszi majd.

A gyermek egy éves korától az édesanya a gyes teljes összegének megtartása mellett is teljes munkaidős állást vállalhat. A jövőben a gyes akkor is járni fog az édesanyának, ha a gyermek egy éves korától teljes munkaidőben megy el dolgozni.

A gyermek egy éves kora után viszont már a gyes összegének folyósítása mellett nemcsak részmunkaidős, hanem teljes munkaidős állást is vállalhat.

A teljes munkaidőben munkát vállaló édesanyák munkajövedelmének adóztatása során a gyest adóterhet nem viselő járandóságként kell figyelembe venni. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy például azoknál, akik minimálbérért mennek el dolgozni, nem keletkezik adóbefizetési kötelezettség a gyes után, így annak teljes összegét megkapják.

Azoknál azonban, akik magasabb, átlagos vagy átlag feletti jövedelemre tesznek szert, adózás után 4-5 ezer forinttal kevesebb támogatás marad meg, mint ha csak ebből élnének.