Nem tudni, hol lesz a NATO-lokátor

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem jelöl meg egy kiemelt konkrét helyszínt a NATO-lokátorról szóló kormányhatározat tervezet; a készülő dokumentum alapján a radar felépítésének mindhárom, korábban szóba került telepítési helyét meg kell majd vizsgálniuk a szaktárcáknak.

A Magyar Hírlap által hétfőn idézett kormányhatározat valószínűleg a határozattervezetnek egy nagyon korai változata volt, a dokumentum új változata jelenleg is tárcaközi egyeztetésen van - hangsúlyozta a sajtértesülést cáfolva Bocskai István a Honvédelmi Minisztérium szóvivője. Mint mondta, még nem tudni, mikor kerülhet a kormány elé a határozattervezet.

A napilapban megjelent cikk szerint az áll a tervezetben, hogy "a kormány felhívja a honvédelmi minisztert a lehetséges helyszínek vizsgálatára – különös tekintettel a Zengőn történő megvalósításra –, továbbá készíttesse elő a megvalósítási terveket úgy, hogy a kivitelezés legkésőbb a 2006. évben megkezdődhessen".

Bocskai István ezzel szemben közölte, hogy a jelenleg tárcaközi egyeztetésen lévő dokumentum készítői egyetlen helyszínt sem emeltek ki, hanem az előterjesztés arról szól, hogy minden eddig szóba került lehetséges telepítési helyet át kell tekinteniük a tárcáknak.

Ismertetése szerint azért van szükség erre a kormányhatározatra, hogy azt a vizsgálatot az államigazgatási szervek is elvégezhessék, amit eddig egy független szakértői testület tett meg. Mint mondta, ezzel, a szakmai munkát meghatározó kormányhatározattal a független szakértői munka hivatali úton folytatódik, az illetékes minisztériumoknak együttműködve kell a felmerülő, szóba jöhető helyszíneket a legnagyobb szakmai alapossággal megvizsgálni és a megvalósítási terveket kidolgozni.

Az ügy előzménye: civil szervezetek 2004 februárjában megakadályozták, hogy megkezdődjenek az eredetileg a Zengőre tervezett NATO-lokátorállomás megépítéséhez nélkülözhetetlen fakitermelési munkák a Mecsekben. A lakossági felháborodás és a sorozatos megmozdulások hatására tavaly egy szakértői grémium vizsgálta meg a lokátor elhelyezésének lehetőségeit.

A testület megállapította, hogy a NATO-radarállomás három lehetséges helyszíne közül egyik sem olyan, ahol három nagyon fontos érdek maximális szinten érvényesülhet: a radartechnikai adottságok megléte, a természeti értékek maximális megvédése, illetve az országos és a helyi civil mozgalmak megfelelő hozzáállása - mondta akkor sajtótájékoztatón Láng István, a testület elnöke. Láng szerint ésszerű kompromisszummal "elvileg mindhárom helyszínre telepíthető a radarállomás, de mindegyik esetben jelentős, és jellegében eltérő következményekkel kell számolni".