Megvárják a négypárti egyeztetés eredményét

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elmarad az Országgyűlés Ügyrendi Bizottságának hétfői ülése, mert a testület szeretné megvárni az államfőválasztással összefüggésben keddre tervezett négypárti egyeztetés eredményét.

Szili Katalin
© HVG
„Bízunk benne, hogy a négypárti megbeszélésen a feleknek sikerül egyezségre jutniuk a vitatott technikai jellegű kérdésekben, illetve akár a jelölt személyéről is” - indokolta a bejelentést Csiha Judit, az ügyrendi bizottság szocialista elnöke. Az ügyrendi bizottsághoz - az államfőjelölt Szili Katalin házelnököt a köztársasági elnökválasztással kapcsolatos ügyek intézésében helyettesítő - Mandur László parlamenti alelnök fordult két kérdéssel.

A testülettől arra vár választ, mi a teendő, ha a harmadik fordulóban sem sikerül - például több jelölt esetén szavazategyenlőség miatt - köztársasági elnököt választania az Országgyűlésnek, illetve, hogy az érvénytelen szavazatokat beszámítsák-e az eredménybe.

A kérdésekről az első ülésen a testület nem foglalt állást. Az SZDSZ ezen felül felvetette: számítson azoknak a képviselőknek a szavazata is, akik egyik jelöltre sem akarnak igennel szavazni, de "nem" voksukkal részt vennének a véleménynyilvánításban.

Az MDF részéről az a vélemény fogalmazódott meg, hogy a harmadik fordulóban is biztosítani kell a határozatképességet a Házban az eredményes döntés érdekében. Ez ügyben az ellenzéki párt kezdeményezte, hogy forduljanak az Alkotmánybírósághoz, de ezt a többi frakció sem az alkotmányügyi, sem pedig az ügyrendi bizottságban nem támogatta.

Már korábban egyezség született a házbizottságban arról, hogy a parlament június 6-i és 7-i ülésén tűzi napirendre az államfőválasztást. Az MSZP jelöltje Szili Katalin. A legnagyobb ellenzéki párt még nem nevezte meg támogatottját, de a Fidesz azt már bejelentette, hogy szimpátiaszavazását Mádl Ferenc "nyerte", a második legtöbb voksot Sólyom László kapta.

Államfőt jelölni legalább 50 honatya aláírásával lehet, a megválasztáshoz az első két körben a képviselők kétharmadának, a harmadik körben a szavazásban résztvevők többségének támogatása szükséges. Az MSZP-frakció tagjai már aláírásukkal már Szili Katalint ajánlották államfőjelöltnek. Az előzetes nyilatkozatok alapján aligha várható konszenzus a jelölt személyéről a négypárti konzultáción.