A miniszter elmondta: a két év alatt várhatóan 20 ezer boltra kiterjedő hálózat kiépülésével ártalmatlaníthatóvá válik a hordozható elemek és akkumulátorok legalább 7 százaléka már az idén, 10 százaléka jövőre, 13 százaléka pedig 2007-ben. A várhatóan júniusban megjelenő kormányrendelet a gyártókat és a forgalmazókat kötelezi az elemek begyűjtésének és kezelésének finanszírozására.
Egyelőre Aszódon tárolják |
A Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Rt. az iskoláktól, önkormányzati intézményektől 1993 óta gyűjti be és szállítja Aszódra az összegyűjtött elemeket. 12 év alatt összesen 215 ezer kilogrammot sikerült összeszedniük. Az eleinte 500 gyűjtő pont mára 1.000-re bővült, ahová az emberek évente mintegy 25 ezer kilogramm elemet adnak le. Az elemek, akkumulátorok ma már nem tartalmaznak nehézfémeket, ám a bennük található savas elektrolitoldat veszélyt jelent a talajra, illetve a talajvízre. |
Az Energizer, a Duracell és a Varta magyarországi cégei által megalapított koordináló szervezethez, a RE'LEM Kht.-hez eddig 14 gyártó és forgalmazó jelezte csatlakozási szándékát. Az alapítók forgalmuk alapján a piac mintegy 60 százalékát, a többi céggel együtt 80-85 százalékát fedik le.
Simon Tamás, az Elem és Akkumulátor Forgalmazók Egyesülésének elnöke elmondta, hogy az elemek újrahasznosítása ma még nem megoldott, ezért azokról veszélyes hulladék tárolókban kell gondoskodni. Magyarországon Aszódon fogadják a hulladékelemeket kilogrammonként 60-70 forintért.