"A Legfőbb Ügyészség a törvényben kötelezően előírt minősítési jelölés feltüntetésének elmaradása miatt utasítást adott arra, hogy a szolgálati titoksértés vétsége miatt indított nyomozást bűncselekmény hiányában szüntessék meg. A nyomozati anyag alapján azonban a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) tovább folytatja az eljárást az ügyben, a nyomozás megszüntetésére adott utasítás tehát kizárólag a szolgálati titoksértésre vonatkozik" - olvasható az LÜ kabinetirodájának közleményében. Emlékeztetnek rá: a Nemzeti Nyomozó Iroda május 9-én szolgálati titoksértés vétsége miatt nyomozást rendelt el az Oktatási Minisztérium feljelentése nyomán, mert megalapozott gyanú merült fel, hogy a középszintű érettségi feladatsorok idő előtt nyilvánosságra kerültek.
Május 18-án a szaktárca sajtóirodája azt közölte, hogy a kétszintű érettségi vizsgák megszervezése a titokvédelmi jogszabályoknak megfelelően történt, az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgabizottság (OKÉV) főigazgatója a tételeket az előírásoknak megfelelően minősítette és a titoktartalomra utaló jelöléssel ellátta. Horváczy Emese, az NNI szóvivője akkor az MTI-nek azt mondta: állásfoglalást kértek a Fővárosi Főügyészségtől, a szervezet szerint szolgálati titoksértés miatt kell nyomoznia a rendőrségnek a nyilvánosságra került érettségi tételek ügyében.
"A már rendelkezésre álló, illetve az újabban beszerzett bizonyítékok együttes értékelése alapján a Legfőbb Ügyészség megállapította, hogy a feladatlapok szolgálati titokkénti minősítésének törvényben foglalt feltételei fennállnak ugyan, alaki feltételei azonban hiányoznak" - írja az LÜ közleményében. Hozzáteszik: a minősítési eljárás során ugyanis nem tartották be az államtitokról és a szolgálati titokról szóló törvény előírását, mert az egyes tételsorokra (feladatlapokra) nem vezették rá a minősítésre utaló jelölést.
"A minősítési eljárás hiányossága miatt a tételeket nem tartalmazó feladatlapok, mint adathordozók nem válhattak büntetőjogi védelem alá eső szolgálati titokká" - írják. Hozzáteszik: a nyomozás során megállapították, hogy az OM észlelte ezt a hiányosságot és a közoktatási helyettes államtitkár még tavaly novemberben írásban felhívta az OKÉV figyelmét, hogy valamennyi tételsoron és feladatlapon az államtitokról és a szolgálati titokról szóló törvénynek megfelelő minősítési jelölést tüntessék fel, "ez azonban a felhívás ellenére elmaradt".
Horváczy Emese, az NNI szóvivője elmondta: szerdán délután megérkezett hozzájuk az LÜ utasítása, ennek megfelelően a három gyanúsítottal szemben az eljárást megszüntetik. A nyomozás azonban tovább folytatódik - hangsúlyozta, hozzátéve: az egyéb bűncselekmény gyanúja miatt indult nyomozást az ügyészséggel egyeztetik.
László Boglár kormányszóvivő arra a kérdésre válaszolva, hogy az LÜ szerint nem volt megfelelő az érettségi feladatlapok minősítése, azt mondta: az eddigi vizsgálatok alapján sem az oktatási tárca, sem az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont nem követett el semmilyen szabálytalanságot, illetve gondatlanságot az érettségi tételek kezelése során.
Érettségi-ügy: nem történt szolgálatititok-sértés
Utolsó frissítés:
A Legfőbb Ügyészség (LÜ) szerint nem volt megfelelő az érettségi feladatlapok minősítése, mivel nem vezették rá a minősítésre utaló jelölést. Az LÜ utasította a rendőrséget, hogy a szolgálati titoksértés vétsége miatt indított nyomozást bűncselekmény hiányában szüntesse meg - közölte szerdán az LÜ. A rendőrség a három gyanúsítottal szemben megszünteti az eljárást, de tovább nyomoz.