A Dohányfüstmentes Európáért elnevezésű csütörtöki luxemburgi konferencián - amelyen a tagországok kormányai, munkaadói és civil szervezetei képviseltették magukat - többek között arról volt szó, hogy mennyiben befolyásolja a tiltás a vendéglátóhelyek forgalmát, illetve arról is szó esett, hogy milyen gazdasági következményei lehetnek az éttermekben, kocsmákban, pubokban való dohányzás tilalmának - mondta Kökény Mihály népegészségügyi kormánymegbízott telefonon a konferencia helyszínéről.
A miniszteri biztos hozzátette: jelenleg négy európai uniós országban - Írországban, Olaszországban, Svédországban, Máltán - és Norvégiában van teljes dohányzási tilalom az éttermekben, kocsmákban.
Kökény elmondta, hogy a konferencián Írország és Olaszország képviselője arról számolt be, hogy nincsenek negatív tapasztalataik a tiltással kapcsolatban. Szerintük nem csökkent a forgalom a dohányfüstmentes vendéglátó helyeken, sőt, Írországban - egy közvélemény-kutatás alapján - az emberek 90 százaléka helyeselte a tilalom bevezetését.
A konferencián a szakszervezetek is támogatták a teljes korlátozást, a munkavállalók egészségére hivatkozással, a szállodák és éttermek képviselői viszont a fokozatos bevezetést, illetve az önkéntességet hangsúlyozták - mondta Kökény Mihály.
Magyarországon az őszi parlamenti ülésszakon tervezik a nemdohányzók védelméről szóló törvény módosítását, amely teljes tilalmat szabna meg az egészségügyi és oktatási intézményekben, vagyis kimondaná, hogy ezekben az épületekben egyáltalán nem lehet rágyújtani.