Sólyom László © Vörös Szilárd |
A hvg.hu értesülései szerint a Fidesz ezzel tesztelni szeretné az MDF-frakciót és a függetlenek csoportját. Tölgyessy egyébként szavazott.
A Fidesz döntésével elkerülhetetlenné vált a második forduló. Az SZDSZ-ből csak Mécs Imre, a Fideszből pedig csak Tölgyessy Péter szavazott.
A Fidesz az Országgyűlés tekintélyét csorbította azzal, hogy nem vett részt az
államfőválasztás első fordulójában - mondta Újhelyi István, az MSZP alelnöke. Újhelyi István szerint a Fidesz ezzel Sólyom Lászlót is nehéz helyzetbe hozta.
Ki akartuk ugrasztani a nyulat a bokorból - indokolta Áder János, a Fidesz frakcióvezetője azt, hogy a frakció tagjai nem szavaztak az államfőválasztáson. Hangsúlyozta: az MDF, vagy a volt MDF-esek soraiban kell keresni azokat, akik átszavaztak Szili Katalinra. Mint mondta, nem volt módjuk egyeztetni Sólyom Lászlóval a döntés előtt, ugyanakkor szerinte a jelölt örült annak, hogy a Fidesz így határozott, mert ezzel sokkal tisztábbá vált a kép.
Összesen 221 képviselő vette fel a szavazócédulát, s közülük 20-an vissza is adták ezt. A szavazás során 199 képviselő dobta be szavazatát az urnába és e szavazatok közül 196 volt érvényes, három pedig érvénytelen. A második forduló előtt - amelyre kedden délelőtt 10 órakor kerül sor - ma este 20 óráig lehet új ajánlatot tenni a köztársasági elnökjelölt személyére. Mandur László ma este 20 óra 30 percre összehívta a Házbizottság ülését, ahol megállapítják a jelölések érvényességét.
Tehát meg kell ismételni a jelölési procedúrát, és az új ajánlás alapján újból szavazást kell tartani. Itt is kétharmados többségre van szükség. Ha a második forduló is sikertelen, akkor harmadik fordulót kell tartani. Ekkor a szavazásban résztvevők egyszerű többségével lehet megválasztani az új köztársasági elnököt. Az esetleges második és harmadik fordulót keddre ütemezték be.
Török Gábor politológus szerint a Fidesz világossá tette, hogy az elnökválasztás a pártok számára tényleg nem jelent többet egyszerű taktikai-hatalmi játéknál. Török Gábor szerint a Fidesz lépése – bár taktikailag akár ügyesnek is nevezhető - az alkotmányosság szellemével ellentétes, jelöltjükhöz, Sólyom Lászlóhoz méltatlan, kommunikációs szempontból pedig nem könnyen védhető, magyarázható a széles nyilvánosság előtt. Török Gábor ennek alapján arra a következtetésre jutott, hogy "mindent összevetve felesleges taktikázásnak és méltatlan eljárásnak tűnik" a Fidesz magatartása.