Ivo Samson szlovák politológus szerint Szlovákia szívesebben üdvözölte volna, ha Magyarországon Szili Katalint választják meg a köztársaság elnökévé. A Szlovák Külpolitikai Társaság elemzője a TASR szlovák hírügynökségnek nyilatkozva kijelentette: nyilvánvaló, hogy a jobboldali magyarországi pártok mindig fontosabb helyre sorolják a határon túli magyarokkal való törődés ügyét, mint a baloldaliak.
Ezért várható, hogy az új magyar államfő, Sólyom László is törődni kíván a határon túli magyarokat érintő kérdésekkel. Samson szerint: "Szlovákia felé ez nem jó jelzés, mert a két ország közti viszony így is meglehetősen feszült, ami Európában az egyetlen zavaró momentumnak számít."
Úgy látja az elnökválasztást megelőző kampány során Sólyom László és Szili Katalin a kisebbséget érintő kérdésekben egyként tartózkodó volt, és majd a hivatalban töltött első száz nap után derül ki, hogy az új magyar államfő milyen szemléletet képvisel a Szlovákia, Szerbia-Montenegro és Románia számára kulcsfontosságúnak számító kérdésben. Ha ugyanis nő, ráadásul baloldali nő lett volna a magyar államfő, az a magyar külpolitika és az egész Európai Unió szempontjából megfelelőbb lett volna.
Az ellenzéki jelölt, Sólyom László győzelme nem egyszerűen csak az ellenzék győzelme, hanem a szocialisták veresége is, hiszen "az ellenzéki győzelem egyszersmind a magyar politika bizonyos mértékű jobbratolódását is jelenti", miközben az európai politika tudvalevően inkább a bal térfélen zajlik. Ráadásul a posztkommunista országok igen csak híján vannak a magas közjogi tisztségeket betöltő nőknek, ezért elmondható, hogy a szocialisták nem csak hogy nem tudták győzelemre vinni a jelöltjüket, hanem azt is elszalasztották, aki bármelyik elnöknél jobban képviselte volna a magyar külpolitikát - így a szlovák elemző észrevételei.
Szlovákiának Szili megválasztása kedvezett volna?
Utolsó frissítés:
Egy szlovák politológus szerint a baloldali magyar politikusok kevesebbet foglalkoznak a határon túl élő magyarokkal, s ez a két ország viszonyának kedvezett volna.