A gyanú szerint Sztojka László 41 éves kiskőrösi képviselő 2003 - ban és 2004 -ben társaival együtt idős személyek nevében az Osztrák Megbékélési Alaptól kártérítést kértek, és az igények benyújtása után 33 millió forinthoz jutottak, melyből Sztojka és társai a rendelkezésre álló adatok szerint 25,5 millió Ft-ot tartottak meg maguknak - írja a RomNet.
Sztojka Lászlót, aki a Cigány Szervezetek Országos Szövetségének támogatásával jutott az OCÖ testületébe, üzletszerűen, bűnszövetségben és jelentős értékre elkövetett csalással gyanúsítja a rendőrség. Hortobágyi István tájékoztatása szerint a kárpótlási ügyben, a megyében folytatott nyomozás során közel félszáz gyanúsítottat hallgattak ki, és 5 főt helyeztek előzetes letartóztatásba. "A nyomozás tovább folyik és az adatok szerint, még bővülhet a gyanúsítottak köre" - tette hozzá az őrnagy.
2003 szeptemberében Vas megyében indult az első büntetőeljárás a roma holokauszt kárpótlási ügyben. Győr-Moson-Sopron megyében tavaly novemberben helyeztek előzetes letartóztatásba két férfit, köztük az Országos Cigány Önkormányzat alelnökét, Horváth Attilát, valamint a tatabányai kisebbségi önkormányzat elnökét. A két gyanúsított hat hónapot töltött előzetes letartóztatásban. A csalással gyanúsított két képviselő fogvatartását április végén szüntette meg a Győr-Moson-Sopron megyei bíróság, azóta szabadlábon védekeznek.
Zala megyében múlt év tavaszán zárult le a nyomozás a kárpótlások ügyében, az ügyészség tizenhárom személyt vádol csalással. Bács-Kiskunban az idén februárban már 24 gyanúsítottja volt az Osztrák Megbékélési Alap által nyújtott kárpótlással történt visszaélések miatt indított bűnügynek.
Az osztrák és a magyar kormány között 2000-ben létrejött megállapodás alapján az Osztrák Megbékélési Alapon keresztül a második világháború idején Ausztriába hurcolt magyar állampolgárok kaphatnak kárpótlást. Az Osztrák Megbékélési Alap kárpótlási programjának keretében a Magyarországi Zsidó Örökségi Közalapítvány (MAZSÖK) közreműködésével egyszeri juttatásként 1500-7500 eurót kapott az a roma származású személy, akit a második világháború idején ausztriai munkatáborba hurcoltak, vagy ott született.
A MAZSÖK illetékese tavaly év elején azt közölte, hogy visszaélések gyanúja miatt összesen tízezer roma kárpótlást-igénylő lapot küldtek vissza. Az alapítvány 2,5 milliárd forintnyi jóvátételt fizetett ki magyarországi zsidó és roma túlélőknek.
Az ügyet az robbantotta ki, hogy az egyik megkörnyékezett nem vállalta a csalást, és bejelentést tett a rendőrségen. Hasonló ügyben az ország több megyéjében folyik nyomozás, de az eljárást eddig nem egyesítették - tette hozzá a RomNet.