Kiket hív be az Apró-Gyurcsány bizottság?

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Apró-Gyurcsány vizsgálóbizottság szerdai, harmadik ülésén egyhangúlag úgy határozott, hogy a privatizációs tranzakciók vizsgálata kapcsán meghallgatja Szilvásy Györgyöt és Kiss Pétert.

Szijjártó Péter, a testület fideszes elnöke szerint a balatonőszödi kormányüdülőről és egy budapesti ingatlanról Szilvásy Györgyöt, a Miniszterelnöki Hivatal egykori helyettes államtitkárát, valamint Kiss Péter kancelláriaminisztert kellene meghallgatnia a bizottságnak.

Mint mondta, a meghallgatásokra akkor kerül sor, ha a bizottság által kért - a privatizációs tranzakciók lefolyásának mikéntjéről szóló - iratokat megkapták. Kormánypárti képviselők ugyanakkor azt javasolták, hogy a két személy meghallgatását ne kössék a dokumentumok megérkezésének idejéhez.

Még egy cég

Szijjártó Péter az ülés elején újabb dokumentum bekérésére tett sikertelen javaslatot. Emlékeztetett arra, hogy a bizottság múlt szerdai ülésén elhatározta: bekéri azokat az iratokat, amelyekkel tisztázni lehet, hogy Gyurcsány Ferenc vállalatbirodalmának mely elemei kerültek privatizáció útján a miniszterelnök közvetlen vagy közvetett tulajdonába most vagy korábban.

"Még egy ilyen cég neve merült fel az utóbbi időszakban, az Altus Luxembourg S. A. H. nevű luxemburgi off-shore cég, amelynek száz százalékos tulajdonosa az Altus Rt., amely tulajdonrészt szerzett három olyan cégben is, amelyet Gyurcsány Ferenc érdekeltségi körébe sorolunk" - indokolta a bizottsági elnök a dokumentum bekérését. Javaslatát azonban a kormánypárti képviselők nem szavazata miatt a bizottság elutasította.

Nem hallgatják meg a menedzsmentet

Csiha Judit, a testület szocialista alelnöke a kormánypárti képviselők elutasító szavazatát úgy magyarázta: a bizottság azért jött létre, hogy megállapítsa: Gyurcsány Ferenc miniszterelnök politikai kapcsolatait, illetve politikai pozícióit felhasználta-e arra, hogy a vagyonát gyarapítsa. Azokról, amikről most Szijjártó Péter dokumentumot akar bekérni, 1998-99-es történések.

A bizottság a privatizációs tranzakciók vizsgálata ügyében szintén elvetette az elnök azon javaslatát, hogy a bizottság hallgassa meg a Motim Rt. esetében a korábbi menedzsment három tagját, valamint a Hungalu vállalatcsoport egyes részeinek privatizációjával kapcsolatban a vállalat egykori vezérigazgatóját.