Peter Bognar, a lap budapesti tudósítója írásában egyebek között megállapította, hogy földcsuszamlásszerű győzelmet érne el "a legnagyobb ellenzéki párt, a nemzeti-konzervatív Magyar Polgári Szövetség (Fidesz-MPSZ)", ha ma tartanának parlamenti választásokat Magyarországon. A legfrissebb közvélemény-kutatási adatok szerint a Fidesz-MPSZ 10 százalékponttal előzi meg a kormányzó szocialistákat (MSZP).
A hibákra utaztak
A nagy előny egyrészt a Fidesz-MPSZ azon ügyes ellenzéki politizálására vezethető vissza, hogy sikerült hatásosan kiaknáznia a baloldali-liberális kormány hibáit és mulasztásait. Másrészt az ellenzéki párt és annak vezetője, Orbán Viktor volt kormányfő a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök vezette "kontár" kabinethez képest végül hitelt érdemlően hozzáértőbb alternatívának tudott mutatkozni - állapította meg a szerző.
A cikkíró szerint a Fidesz-MPSZ ma kompaktabbnak és átütőbb erejűnek mutatkozik, mint korábban. A párt az utóbbi években átfogó átalakuláson ment keresztül a közelmúltban pártelnökként megerősített Orbán Viktor vezetésével. A 2002-es parlamenti választásokon gyakorlatilag még egy kis párt struktúráit mutatta, azóta azonban valódi néppárttá vált.
Polgári körök
Nyeregben vannak? © orbanviktor.hu |
A tudósító kiemelte: a néppárttá alakulás során a Fidesz-MPSZ nekilátott annak is, hogy a jobboldali politikai színtéren egy sor pártot és szervezetet bekebelezzen: a kereszténydemokratákat, a kisgazdákat, vagy a Lungo Drom roma szervezetet. Ezenkívül 9 szekciót is alakítottak a pártban, amelyek különböző társadalmi érdekeket képviselnek - a nőktől kezdve a nyugdíjasokon át a munkásokig. Orbán és a Fidesz-MPSZ kinyilvánított célja "a választókhoz való minél nagyobb közelség".
Szélsőségeseket is megnyertek
A cikkíró szerint a jelenlegi törvényhozási időszakban a volt miniszterelnök kerüli a parlamentet, helyette pedig egyre gyakrabban lép fel polgári fórumokon. A tudósító szerint a Fidesz-MPSZ szavazótábora a mérsékelten konzervatív választóktól a radikális jobboldaliakig terjed. A különféle választói célcsoportok kézben tartása érdekében a polgári szövetség évek óta kétvágányú kommunikációs stratégiát követ, amelyeket Áder János frakcióelnökön és Pokorni Zoltán pártelnök-helyettesen keresztül testesít meg. Míg az éles nyelvű Áder a metsző hangról gondoskodik, Pokorni a visszafogott üzenetekért felelős.
Kontra MDF
A tudósító kiemelte, hogy Orbán abszolút többség elérésére törekszik a 2006-os parlamenti választásokon, mivel rendkívül feszültté vált a viszonya korábbi politikai partnerével, a Magyar Demokrata Fórummal. Orbán azzal érvel, hogy az egyedüli kormányzás vezet a leghatékonyabb eredményekre.
A cikkíró emlékeztetett arra, hogy Orbán egy polgári és egy szocialista táborból álló kétpártrendszerre törekszik Magyarországon, ahol a parlamentben jelenleg 4 párt képviselői foglalnak helyet. Amennyiben a polgári szövetség megnyeri a 2006-os parlamenti választásokat, egységes adókulcs (Flat Tax) bevezetését és évi 7 százalékos gazdasági növekedést ígér.