hvg.hu: Mit árulsz el magadról a blogodon azon kívül, hogy tudatod a világgal: HIV pozitív vagy?
- A blogon úgy definiáltam magam, hogy 30+, egyetemet végzett, jó anyagi körülmények között élő, homoszexuális. A blogból még kiderül, hogy Pesten élek.
hvg.hu: Amikor júniusban megtudtad, hogy fertőzött vagy, szinte azonnal blogírásba kezdtél. Mi késztetett erre?
Részletek a blogból |
"Gyalog jöttem át Pestre. Az emberek az utcán ÔK, akikhez semmi közöm. Eltelt a nap. Gyomorgörcs. Este felhívtam a dokit, találkoztunk. Megtudtam, hogy ebben az évben azon a szûrôállomáson én voltam a 13." (...) "Nem tudom, hogy megérdemeltem-e. Lehet, hogy igen. Még gimis voltam, amikor először olvastam az AIDS-ről. Rock Hudson akkor halt meg. A Bravo-ban volt, ami akkor nagyon menő médiának számított az osztályban. Pontosan tudtam, hogy "meleg" vagyok és azt hittem ez velem soha nem fog megtörténni. Nem is ezen akarok siránkozni, mert ezen már nincs mit." |
Az orvos is - aki közölte velem a teszt eredményét – azt mondta, hogy az első hónapban ne mondjam el senkinek és a László kórházban is ugyanerre hívták fel a figyelmemet. Pontosan tudom, hogy milyen előítéletekkel kellene szembenéznem és ez egyáltalán nem hiányzik. Van, aki felvállalja, én nem vállalom ezt a kockázatot. A HIV pozitivitás is stigma, elég volt évekig szégyenkezni amiatt, hogy meleg vagyok. Ennek már vége, de nem vagyok ugyanaz a tizenhat éves, aki nekiment a világnak. A barátaimmal valószínűleg nem lenne probléma, de a munkahelyemmel kapcsolatban már nem vagyok ilyen biztos. Elég, ha egy ember tudja rajtam kívül és már nem csak enyém a titok, másrészt pedig senkit, aki szeret, nem akarok ezzel terhelni sem.
hvg.hu: Becslések szerint ma 1200 HIV pozitív vagy AIDS-es ember él Magyarországon, sőt a HIV fertőződtek száma az elmúlt időszakban látványosan megugrott. Egyes szakemberek szerint amióta a megelőző kampányok leálltak, magáról a betegségről egyre kevesebbet tudunk. Te hogyan látod ezt? A blogodra írt visszajelzések alapján mi a véleményed erről? Milyen tévhitekkel találkoztál internetes fórumokon, oldalakon a betegséggel kapcsolatban?
- Kapok e-maileket. “Ráültem egy diszkóban a wc-re, lehetek-e AIDS-es?” vagy “Hatéves a kisfiam, a férjem előtt az exem mindenkivel összefeküdt, lehet-e a kisfiam AIDS-es?”, “Megcsípett egy szúnyog, elkaphatom-e a vírust?”. Úgy gondolom, hogy Magyarországon nem a legképzetlenebb réteg olvas blogot, ír e-mailt, vagyis használja az internetet, mégis megdöbbent, hogy az embereknek mennyire fogalmuk sincs a HIV-fertőzésről.
A melegtársadalom talán valamennyire tájékozottabb. Léteznek melegek által működtetett internetes oldalak, ahol korrekt tájékoztatást lehet kapni. Ez egyfajta kapcsolt áru: szexet és információt talál az ember egy helyen. Az aids.lap.hu-n viszont lehet találni olyan cikket, amely orvosi szempontból nem igaz és csak az előítéletek megerősítésére alkalmas – szerencsére nem lehet túl nagy ennek az oldalnak a látogatottsága.
hvg.hu: Orvosi körökből hallani olyan hangokat, miszerint az interneten szövődő, de a valós életben kiteljesedő random szexuális kapcsolatok egyre növekvő száma is oka annak, hogy Magyarországon a nemzetközi viszonylatban alacsony fertőzöttségi szint már nem lesz sokáig tartható. Mások úgy vélik, hogy az internet ismét csak bűnbakként jelenik meg. Próbáltad az internetes partnerkeresést? Szerinted mennyire veszélyes?
- Ezt én is hallottam, illetve olvastam a neten. Túl nagy tapasztalatokkal nem rendelkezem, mert egyik internetes szexpartner kereső oldalon sem regisztráltam soha. Ezek gyakorlatilag a szexpartnerkeresést könnyítik meg. Működnek még chatszobák, ahol ha az ember elég jól néz ki és tud magáról küldeni egy elfogadható fotót, akkor nem több mint 4 perc leszervezni egy “kellemes estét”. Ez viszont már tapasztalati úton szerzett tény. Egy meleg férfi szexpartnereinek a száma internet nélkül is bőven meghaladja egy heteroszexuálisét.
A veszélyt nem ezen oldalaknak a megléte jelenti, hanem az, hogy az embereknek fogalmuk sincs arról, milyen kockázatokat vállalnak – bár mint mondtam, a melegek valamivel tájékozottabbak és leginkább ők mennek el tesztre, és ennek is lehet az internet az oka. A legnagyobb probléma az, hogy a heteroszexuálisok körében szerintem még megbecsülni sem lehet, mennyien fertőzöttek.
hvg.hu: Hányan látogatják naponta az oldaladat?
- Első nap 95-en, ma olyan 4-500-an. Ennek egyrészt oka, hogy talán valami valóságshow-t nyújtok nekik, amiben van dráma keményen. Lehet azonosulni a főhőssel, aki ugyanolyan hús-vér ember, mint ők, ugyanoda jár szórakozni, moziba stb, de keményen megküzd a mindennapokkal. Legalábbis így is lehet olvasni.
Viszont azt remélem, azért olvasnak, mert jó a blog. Én, ha kiírom magam, nem borulok ki, az olvasók meg tudatában lesznek mindazzal a kockázattal, amit ma egy szexuális kapcsolat jelent. Nagyon jól esett pár e-mail, amiben csak azt írták, hogy kitartás, meg veled vagyunk. Kicsit patetikusan hangzik, de abban a helyzetben erre tényleg nagy szükségem volt.
hvg.hu: Szoktak tanácsokat is kérni tőled az olvasóid?
- Egy-két esetben. Hová lehet elmenni szűrésre, mennyi időnek kell eltelnie a fertőzöttségtől ahhoz, hogy kimutatható legyen a szervezetben. Próbálom a blogot elég informatívvá tenni, vagyis minden megtalálható rajta, amit a HIV-fertőzésről tudni kell. Ha már nincs kampány, legalább így jussanak az infók el pár emberhez. A blogon írtam, hogy ha már így megmentek egy embert, akkor már szó nem érheti a ház elejét az utolsó ítéletkor. Én felelőtlen voltam, másnak nem kell az lenni.
hvg.hu: Bár anonim vagy, a blogodon keresztül egy elég széles kör nyer betekintést mindennapjaidba. A környezetedben ugyanakkor senki nem tud arról, hogy HIV pozitív vagy. Nem tartasz attól, hogy a webnaplód alapján rádismer a környezeted?
- Nem igaz, hogy betekintést engedek a mindennapjaimba. Ez eléggé problematikus is, mert mielőtt postolnék, azaz elküldenék egy bejegyzést a netre, százszor is átolvasom, hogy ne tartalmazzon olyan infót, amely alapján rá lehetne jönni, ki is vagyok. Bárki lehetek, nem?
Sok vagy kevés? |
Magyarországon 2005. év első negyedévében 29 személynél diagnosztizáltak HIV-fertőzést, ami 45 százalékkal magasabb a megelőző öt évben negyedévenként átlagosan regisztrált HIV-pozitívak számánál (20). Az anonim szűrővizsgálat során pozitívnak bizonyult személyek közül négy fő nem jelentkezett orvosnál. Az anonim esetekre vonatkozóan a nem és kor szerinti adatok nem állnak rendelkezésre. Az ENSZ szerint az AIDS-járvány globalizációja zajlik, hiszen a fertőzés Kelet-Európában, Közép-Amerikában, Ázsiában terjed, de félő, hogy a Közel-Keleten is újabb megbetegedéseket regisztrálnak. A helyzetet tovább rontja, hogy az AIDS-prevenció a világ lakosságának mindössze egyötödét érinti. |