Az MSZP átengedte a rendelkezésére álló felszólalási időkeretet Kóka János gazdasági miniszternek a Fidesz kezdeményezésére megrendezett Propaganda és valóság a magyar gazdaságban című keddi parlamenti vitában.
Fidesz: Kóka téved |
Lapozzon bele a magyar gazdaságról összeállított Fidesz-jelentésbe! |
A kormány értékelése |
Ismerje meg Kóka János miniszter adatait a hazai gazdaságról! Töltse le a jelentést (ppt)! |
Ha egy országban nőnek a reálbérek, akkor az az ország veszít a versenyképességéből, főleg akkor, ha korábban az olcsó termelésre koncentrált - mondta Kóka a gazdaság alakulásáról szóló prezentációjában. Kóka szerint Magyarországon ma már magas hozzáadott értéket szeretnénk előállítani, ami magában hordozza azt az előnyt, hogy többet tudunk fizetni az embereknek.
Olvassa el a HVG-ben! |
További adatok a magyar gazdaság vitatott eredményeiről a csütörtökön megjelenő HVG-ben! |
Ha többet fizetünk az embereknek, akkor a versenyképességünknek bizonyos jelzőszámai romlanak - tette hozzá. "Ennek az eredménye az, hogy 2000 és 2004 között romlott Magyarország versenyképessége" - jegyezte meg, és hozzátette: nincs olyan gazdasági minősítő intézet, amely Magyarország azóta tapasztalt versenyképességi javulását ne ismerné el.
Kóka szerint nem igaz az ellenzék azon állítása, miszerint a kormány nem hívta le az európai uniós forrásokat, valamint nem igaz az sem, hogy késedelemben vagyunk. Az első tizenöt hónapban a rendelkezésre álló források csaknem hatvan százalékát lekötöttük - mondta. Felhívta a figyelmet arra, hogy az EU-s finanszírozás alapvető jellege az utófinanszírozás: egy feladatot az unió akkor fizet ki, amikor már elkészült valami. Akkor tudunk egy utat finanszíroztatni, ha az út elkészült, és nem addig, amíg építés alatt van - intézte szavait az ellenzéki képviselőkhöz.
Az ország helyzetéről elmondta: nő a munkanélküliség, nő a foglalkoztatottság, nő az aktivitás, nő az álláskeresők száma és nő a betöltetlen álláshelyek száma. "A munkanélküliség növekedése önmagában nem szemlélhető, hiszen csak azt jelenti, hogy mennyien jelentkeznek be a munkanélküli ellátás rendszerébe" - jegyezte meg. Egyre többen találnak állást maguknak - mondta, hozzátéve, hogy 2004-ben 215 ezer új munkahely jött létre, és emellett 168 ezer munkahely szűnt meg. Elmondta, hogy általában olyan munkahelyek szűnnek meg, ahol alacsonyabb a hozzáadott érték, ahol a versenyképességi előnyt nem sikerült fenntartani.
A Fészekrakó program kapcsán Kóka János közölte: a kormány olyan embereket támogat a lakáshoz jutásnál, akik szociális helyzetüknél fogva igazán rászorultak. A bérek adóterhéről összefoglalva azt mondta: a Medgyessy-Gyurcsány-kormány csökkentette a béreket terhelő elvonásokat.
A reálbérek alakulásáról (összehasonlítva az Orbán-kormány és a Medgyessy-Gyurcsány-kormány számait) azt közölte: a fideszes kormány tíz százalékkal növelte a reálbéreket, míg a szociálliberális kormány 17,8 százalékkal. A nyugdíjak vásárlóereje az Orbán-kormány alatt 11,4 százalékkal nőtt, míg a Medgyessy-Gyurcsány-kormány alatt 23 százalékkal - jegyezte meg.
Áder János, a Fidesz frakcióvezetője Kóka János felszólalására reagálva azt mondta: "az a helyzet miniszter úr, hogy ön tényleg a Guinness Rekordok könyvébe kerülhetne, mert ennyi hazugságot negyven percben, itt a Ház falai között még senki nem hordott össze, mint ön". A politikus azt kérte a gazdasági minisztertől, mondjon legalább egy olyan céget, amely azért nem ruházott be Magyarországon, mert éles politika vita van az ellenzéki és a kormánypártok között.
Szerinte 270 ezer család vett fel kedvezményes hitelt a Fidesz-kormány ideje alatt, egy kutatás pedig azt is cáfolja, hogy zömében a vagyonosabb rétegek képviselői éltek a hitelfelvétel lehetőségével. A fideszes képviselő szerint a családi pótlék változásával egy átlagos keresetű fizikai munkás, aki bruttó 88 ezer forintot keres, és egyedül tartja el a családját, a változások miatt 9700 forintot fog veszíteni.
A gazdasági miniszter az ellenzéki képviselők felszólalására válaszolva közölte: a társasági adó Lengyelországban 19, Csehországban 26, Szlovákiában 19, Magyarországon 16, Romániában 16 és Bulgáriában 16 százalék. "Ön most képviselő úr rúgott egy öngólt" - fűzte hozzá. A miniszter Magyarország hitelbesorolásával kapcsolatban azt mondta: az ország szuverén hitelbesorolása egyetlen hitelminősítő intézetnél sem romlott, viszont az igaz, hogy az elmúlt egy évben a Fitchnél és a Standard and Poor's-nál romlott a forintban denominált államkötvények besorolása.
Tállai András fideszes képviselő szerint az elmúlt években az egészségügyi hozzájárulás háromról négy százalékra emelkedett, a kormány megszüntette a nyugdíjjárulék adókedvezményét, csökkentette a lakáshitelek adókedvezményét, korlátozta a családi adókedvezményeket. Megszűnt a nulla százalékos áfakulcs, a 12 százalékos pedig 15 százalékra emelkedett, nőtt a villamos energia áfája, de az ára is, négyszer. Hozzáfűzte: a kisvállalkozások terhei a levegő-, a víz- és a talajterhelési díj bevezetésével nőttek. Ugyancsak emelkedtek a terhek a bank- és a regisztrációs adóval.
Herényi Károly (MDF) szerint a kormány hibái ellenére nincs válságban a gazdaság, megvan a lehetőség a legnagyobb problémát jelentő nagy elosztó rendszerek, az államháztartás reformjára. A képviselő a hibák közé sorolta, hogy a közalkalmazotti szférában magasabbak a reálbérek, mint a versenyszférában, ami Európában általában nullszaldót mutat, vagy eltolódik a versenyszféra javára.
Áder János, a Fidesz képviselőcsoportjának vezetője, összegezve a vitanap tanulságait, kijelentette: a gazdasági miniszter "monomániásan" ismételgette a saját számait, és kiforgatta az ellenzék szavait. A legnagyobb baj az, hogy a gazdasági miniszter a számok mögött nem látja az emberek gondjait - tette hozzá.
Kóka zárszavában csalódásának adott hangot, mert - mint mondta - nagyon kevés szó esett a vitanapon gazdaságpolitikáról, arról, hogy hogyan teljesít a gazdaság, hogyan nőtt az utóbbi egy évben Magyarország versenyképessége. Abban, hogy a gazdaság növekedése teremthet forrásokat egyéb társadalompolitikai feladataink megoldásához, ebben alapvetően egyetértünk - jegyezte meg.
Megerősítette szándékát, hogy a jövő hétre négypárti egyeztetést kér a gazdaságpolitikáról. A politikai pártok nagy része jelezte részvételét, a többiektől pedig ugyanezt várja a miniszter. Az elnöklő Mandur László a vitát lezárta, az Országgyűlés legközelebb szeptember 12-én ül össze.