A történtekről az érdekképviselet azért számol be a közvéleménynek, mert súlyosnak tartja, és mert a május 12-e óta hatályban lévő új légtérfelosztási rendszert nem látja biztonságosnak.
A Polgári Légiközlekedési Biztonsági Szervezet (Polébisz) honlapja szerint Sárvár felett a légtérben két repülőgép között az úgynevezett elkülönítés a minimum alá csökkent. Metes György elmondta: egy Challenger CL típusú üzleti repülőgép és egy Airbus 10 ezer méter fölött 900-950 km/h sebességgel repült. A két repülőgép között a függőleges elkülönítés Sárvár felett a minimális 300 méter helyett 100 méter volt. Azt nem közölte pontosan, hogy az egymás melletti elkülönítés mekkora távolságot tett ki.
Bárány Balázs, az MLSzSz érdekvédelmi felelőse elmagyarázta: a fedélzeten üzemelő forgalmi konfliktuskutató berendezés (TCAS) jelezte a megközelítést, és ennek alapján korrigált mindkét repülőgép. Az eseményt a Polgári Légiközlekedési Hatóság (PLH) és a Polébisz vizsgálja.
A radarkép mást mond
A radarkép alapján az eddigi vizsgálat megállapította, hogy - ellentétben az MLSzSz közlésével - egy MD 83-as típusú utasszállító és egy Dornier 328 típusú betegszállításra rendszeresített repülőgép azonos magasságon, összetartó útirányon haladt. A rádióforgalmazásból pedig egyértelműen kiderült, hogy a légiforgalmi irányító szolgálat többször is korrekcióra utasította az MD 83-ast, így a megközelítés az előírt távolságra növekedett.
A vizsgálat célja, hogy a radarkép és a rádióforgalmazás összevetésével értékelje a légiforgalmi irányító szolgálat, illetve a repülőgép személyzetének az eseménnyel kapcsolatos tevékenységét.
A szakmai feladatokat ellátó Polébisz igazgatója, Mészáros László elmondta: az egyik repülőgép parancsnoki jelentése alapján a megközelítés legkisebb távolsága az előírt 10 mérfölddel szemben 9,7 tengeri mérföld volt. A digitalizált radaradatok elemzése után tudják teljes pontossággal megállapítani a megközelítés mértékét.
Mudra István, a légiforgalmi szakszolgálatot adó HungaroControl igazgatója közölte: belső vizsgálat is folyik az ügyben, hogy megállapítsák, a légiforgalmi irányító vagy a pilóta hibájából történt-e az esemény, esetleg más tényező játszott benne szerepet.
A légiközlekedés biztonságát olyan „repülésbiztonsági háló” biztosítja, melynek számos, egymásra épülő eleme van, és ezek segítik a szükséges korrekciót a légi balesetek megakadályozásában.
Gaskó István, a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligájának elnöke jelezte: a Legfelsőbb Bírósághoz fordulnak Metes György elbocsátása miatt.