George H.Walker, az USA budapesti nagykövete kedden, munkareggeli keretében beszélt a magyar-amerikai kapcsolatok aktuális témáiról. A nagykövet örömmel idézte az Ernst & Young legújabb nemzetközi felmérését, amely szerint Magyarország az első öt kedvenc befektetési célpont közé került Európában. (Nagy Britannia, Franciaország, Németország és Lengyelország után. A lista értékéből némileg levon, hogy darabszámban méri a jó és még jobb célpontokat, így a lengyeleknél tavaly 148, nálunk csak 139 az utánunk következő spanyoloknál 121, oroszoknál 116, a cseheknél 112 beruházás történt).
Az amerikai cégek hazánk kedvező földrajzi adottságait, az alkalmazottak szaktudását, az oktatás színvonalát, a magas termelékenységet díjazzák. Ami viszont visszariasztja őket: adóterhek, a bürokrácia, a korrupció, illetve az átláthatóság hiánya, valamint a ritkaságszámba menő angol nyelvtudás. A nagykövet amerikai cégvezetőkkel folytatott beszélgetései alapján úgy tudja, hogy az amerikai beruházók elsősorban az informatikában és a biotechnológiában látnak fantáziát, és készek a munkanélküliséggel terhelt, így szabad munkaerővel rendelkező kelet-magyarországi térségekben is beruházni.
Az amerikai vízumokat illetően egyelőre csak tárgyalnak a nyugat-európai országok vízummentességének az új EU tagországokra, köztük Magyarországra való kiterjesztéséről. Egyéb téren viszont az együttműködés zökkenőmentesen alakul – hangsúlyozta a nagykövet. Ez áll mind a kormányra, mind az ellenzékre. Az ősszel Washingtonba látogató Gyurcsánnyal éppen olyan jó kapcsolatokat épített ki a nagykövetség, mint a jelenleg Amerikában tartózkodó Orbán Viktorral.
Lehetséges, hogy a jövő májusi parlamenti választások után - talán az októberi forradalom 50. évfordulójára - Budapestre látogat George Bush amerikai elnök – jósolta a nagykövet. Meglehet, a diplomácia mellett a családi kapcsolatokat is latba veti, Walker nagykövet ugyanis közeli rokon: Bush elnök édesapjának, a korábbi Bush elnöknek unokatestvére.
-rR-