"A világörökségi értékek megőrzése szempontjából az optimális megoldás az lenne, ha (...) az alsó rakpart teljes szélességében a gyalogos- és kerékpárforgalmat szolgálná" - olvasható a közleményben. A Magyar Hírlap szerdán írt arról, hogy az UNESCO Budapest védett Duna-parti látképét a veszélyeztetett világörökségi helyszínek közé sorolná, ha a főváros a jelenlegi tervek szerint építi meg a budai főgyűjtő csatornát.
A Világörökség Magyar Nemzeti Bizottság Titkársága csütörtökön azt közölte, hogy a központ július 5-én juttatta el hozzájuk mintegy negyven oldalas hivatalos állásfoglalását, amely szerint az alsó rakparton futó, jelenleg kétsávos út a világörökségi magterületen belül nem szélesíthető két sávosról négy sávosra. Nem elfogadható az út négysávossá bővítése oly módon sem, hogy két sáv a felszínen, kettő pedig az alatta található alagútban fut, amely az Erzsébet híd után felszínen futó négysávos úttá szélesedik ki.
Elfogadhatónak tartják ugyanakkor a jelenlegi helyzet fenntartását, azaz a kétsávos út üzemelését változatlan formában, vagy a forgalom egyirányúsítását a Duna két szemközti oldalának alsó rakpartján. A gyűjtőcsatorna vonatkozásában csak olyan megoldás elfogadható, amely nem jár együtt a rakpart bővítésével - áll a tájékoztatóban.
Demszky Gábor főpolgármester szerdán azt nyilatkozta, nem kapott még semmilyen értesítést a fővárosi önkormányzat arról, hogy az UNESCO Világörökség Bizottsága megvétózta volna a budai alsórakpart kiszélesítését. A főpolgármester közölte, hogy tanulmányozni fogják az UNESCO álláspontját, s alternatív megoldást terjesztenek a helyzet megoldására a fővárosi szakbizottság, majd a Fővárosi Közgyűlés elé.
Világörökség központ: nem bővíthető a budai alsó rakpart
Utolsó frissítés:
Nem tartja elfogadhatónak a budai alsó rakpart bármilyen jellegű kiszélesítését az UNESCO Világörökség Központja - erősítette meg a Világörökség Magyar Nemzeti Bizottság Titkársága csütörtökön.