Az ÁSZ megállapította, hogy a TTFK működési feltételeiben és finanszírozásában olyan változások következtek be az ellenőrzött időszak alatt, amelyek leszűkítették a közalapítvány alapító okiratában megfogalmazott célok megvalósításának lehetőségét.
A számvevők amellett, hogy a kormánynak indítványozzák: mérlegelje a közalapítvány további fenntartásának szükségességét, a kuratóriumnak azt javasolják, hogy vizsgálja felül a TTFK által a Heti Válasz, és a közalapítvány online megjelenítésére létrehozott Gondola internetes portál kialakítására alapított Netrióta Informatikai Kft. további működtetését, valamint azt, hogy a sajtón, vagy az interneten keresztül tájékoztassa a nyilvánosságot a közalapítvány támogatási lehetőségeiről, a kuratórium döntéseiről.
Az ÁSZ jelentése szerint a TTFK 2001 és 2004 között összesen 2052,5 millió forint állami támogatást kapott, ezen felül összesen 302,8 millió forint bevétele származott a szabad pénzeszközök befektetéséből, az értékesítés nettó árbevételéből, tárgyi eszközök értékesítéséből és egyéb bevételekből. A teljesített költségek és ráfordítások ugyanezen időszak alatt 2044,9 millió forintot tettek ki, amelynek 10 százalékát a működési célú kiadások jelentették. A TTFK alapító okirat szerinti céljainak megvalósítása érdekében működtette a Heti Válasz című hetilapot, a Gondola internetes portált, a Környezettudatos Nyilvánosságkutató Intézetet. Az ÁSZ kifogásolta, hogy a kuratórium 2001-ben az alapító felhatalmazása nélkül alapította a két egyszemélyes gazdasági társaságát, valamint azt, hogy a kuratórium a támogatásokat pályázatok kiírása nélkül, egyedi kérelmek alapján nyújtotta, s e lehetőségeket nem hozta nyilvánosságra.
Az ÁSZ vizsgálat kiemeli azt is, hogy a TTFK kuratóriuma tulajdonosi jogait hiányosan gyakorolta, mert nem tudta elérni a pénzügyi számviteli rendszer hiányosságainak megszüntetését. A számvevők megállapították: annak ellenére, hogy a kft. összes bevételén belül a TTFK által nyújtott támogatás 50,3 százalékot tett ki, 2003. év végéig mégis 25,6 millió forint vesztesége keletkezett, így az állami forrásból biztosított 100 millió forintos jegyzett tőke elértéktelenedett.
A Heti Választ veszteségesen forgalmazták - állapította meg az ÁSZ, amely szerint ehhez hozzájárult, hogy az értékesített példányszám aránya átlagosan csak 56 százalék volt, 8 százalékot tett ki az ingyenes példányok és 36 százalékot a remittenda aránya, továbbá az is, hogy a hirdetésből származó bevétel aránya az időszak eleji 46 százalékról 15 százalékra csökkent. A TTFK pénz hiányában nem tudta támogatni a társaság költségeit, így az újság fennmaradása érdekében a kuratórium a kft.-t eladta, amellyel azonban az alapító okiratban meghatározott célkitűzés megvalósításának egyik legfontosabb eszközéről volt kénytelen lemondani - mutat rá az ÁSZ.
ÁSZ-vizsgálat folyt a Heti Választ korábban kiadó közalapítvány ellen
Utolsó frissítés:
A Heti Válasz című lapot tavaly tavaszig működtető Természet- és Társadalombarát Fejlődésért Közalapítvány (TTFK) 2001-2004. év közötti gazdálkodásának ellenőrzése során a számvevők olyan törvénytelenséget nem állapítottak meg, amely indokolná a megszűntetését, de az Állami Számvevőszék a pénteken nyilvánosságra hozott jelentésében a kormánynak "mérlegelésre" javasolja a "közalapítvány további fenntartásának szükségességét".