Komoly pénzek |
A jövedelemadót S. József a vád szerint 1998-ban 7,8 millió, 1999-ben 9,9 millió, 2000-ben 4,6 millió, 2001-ben 12,8 millió forinttal csökkentette. Amikor tudomást szerzett arról, hogy az egyéni vállalkozónál adóellenőrzés folyik, ő saját maga önellenőrzést végzett és utólag közel 20 millió forintot megfizetett személyi |
Az ügyészség által következetesen S. Józsefként emlegetett művész a vád szerint - ahogy a szóvivő elmondta - még 1997-ben színlelt megállapodást kötött B. Béla elsőrendű vádlottal, a megállapodás célja pedig az volt, hogy a másodrendű vádlott Sas József kikerülje az adófizetési kötelezettségét.
A vádlottak megállapodtak abban, hogy a másodrendű vádlott művészeti tevékenységéből és az egyéb szponzoroktól érkező bevételt az egyéni vállalkozó számlájára utalják át, az egyéni vállalkozó pedig ennek az összegnek a 90 százalékát készpénzben átadja a másodrendű vádlottnak, 10 százalékot megtart magának, miközben kettejük között színlelt szerződések voltak - tette hozzá a szóvivő.
Elmondta: az így átvett jövedelemről a másodrendű vádlottnak, mint önadózónak bevallást kellett volna készítenie, ő azonban nem fizette meg a személyi jövedelemadót és az egészségügyi hozzájárulást ezen összegek után.
Színlelt papírok |
A vád szerint a vádlottak szerződést kötöttek, miszerint B. Béla egyéni vállalkozó jogosult a művész, mint jogtulajdonos képviseletére, nevében köthet szerződést, és jogosult beszedni a szerződött összegeket. Egy másik szerződést a Mikroszkóp Színpad Kht., illetve a Mikroszkóp Színpad Alapítvány képviselőjeként kötöttek meg a vádlottak. Gyakorlatilag üzletszerzői tevékenység ellátásával bízta meg az egyéni vállalkozót, azonban ezek színlelt szerződések voltak, hiszen a megkötött szerződések tekintetében semmilyen tevékenységet nem végzett az elsőrendű vádlott, a szerződéseket S. József kötötte és végezte el. |