Századvég Politikai Elemzések Központja és a Tárki közös választáskutatási programjának 2005. júliusi adatfelvétele a média által is közvetített miniszterelnöki vita időszakában készült. A miniszterelnöki vita mindkét potenciális jelölt profilját kedvezőbbé tette valamelyest, de továbbra is Orbán megítélése a jobb az adatfelvételben vizsgált 12 tulajdonság tekintetében - olvasható a Századvég honlapján.
Pártpreferenciák © szazadveg.hu |
Ezek az adatok az előző hónaphoz képest az első két kategóriában a Fidesz előnyének hibahatáron belüli csökkenését, míg a biztos szavazó pártválasztóknál az előny kismértékű növekedését jelentik. Ha most lennének a választások, legnagyobb valószínűséggel hárompárti parlament alakulna: a két nagy párton kívül most is csak az SZDSZ lépné át az 5 százalékos parlamenti bejutási küszöböt.
A 2005. július közepén elvégzett adatfelvétel szerint az összes megkérdezett körében a Fidesz-MPSZ támogatottsága - április óta változatlan módon - 30, az MSZP-é 27 százalékon áll. Júniushoz képest az MSZP az adatfelvétel statisztikai hibahatárán belüli, 2 százalékos növekedést mutat.
A pártválasztók körében az MSZP támogatottsága szintén két százalékponttal nőtt, míg a Fideszé 1 százalékponttal alacsonyabb az előző felvételhez képest, így a Fidesz előnye ebben a kategóriában 5 százalékpont. Növekedett ugyanakkor a választásokon biztos részvételről nyilatkozó pártválasztók körében a két nagy párt közötti különbség oly módon, hogy a szocialisták támogatottsága 1 százalékponttal csökkent (41 százalék), míg a Fideszé ugyanennyivel nőtt (46 százalék).
Az adatfelvétel alapján a két nagy párton kívül egyedül az SZDSZ-nek van 50 százaléknál nagyobb esélye a parlamenti bejutásra. Az SZDSZ júliusban a teljes sokaságon belül négy, míg a biztos szavazó pártot választók körében 6 százalékpontot ért el.
Miután a liberális párt parlamenti bejutása egyértelműen a nagyvárosi, leginkább a budapesti szavazók preferenciától függ, az SZDSZ számára létkérdés, hogy a fővárosban legalább 10 százalék körüli eredményt érjen el. Ebben a hónapban éppen ezt a támogatottsági határértéket regisztrálta az adatfelvétel Budapesten. Egyébiránt a két nagy párt közötti távolság minimális csökkenése is azzal függ össze, hogy a fővárosi baloldali szavazók az előző hónaphoz képest nagyobb aktivitás és elkötelezettséget mutattak.