A brüsszeli székhelyű szakértői csoport, a Health Consumer Powerhouse szakértői a betegek kiszolgálásának színvonalát vizsgáló felméréssel 12 országot vettek górcső alá - köztük Magyarországot is - írja a Népszabadság. A megszerezhető 60 pontból a legjobbak 46-48 pontot értek el. A magyar egészségügyi rendszert 35 pontra értékelték, s ezzel a tizedik helyre sorolták.
Az elemzők a különféle ellátásokhoz és az új gyógyszerekhez való hozzájutás gyorsaságát, az egyes betegségek várható kimenetelét, valamint a rendszer fogyasztóbarát jellemzőit vizsgálták. A lap szerint az utóbbinál például arra voltak kíváncsiak, hogy egy-egy beavatkozás díjára melyik országban jár hitel, halasztott fizetési lehetőség, vagy megújíthatják-e vényeiket a betegek külön időpont-egyeztetés nélkül, azaz soron kívül. Megkérdezték, mennyit kell várni egy csípőprotézis-beültetésre, a daganatos betegeknek a terápiára, illetve a szívinfarktust követően az életmentő beavatkozásokra.
A legjobbakra - Hollandia, Svájc, Németország - a hatékony gyógyítás, a nyitottság, "a fogyasztó az úr" szemlélet jellemző. Az orvosi munka színvonalát tekintve Svédország a legjobb. Spanyolország és Olaszország teljesítményét rontja, hogy a betegeknek nincs egyenlő esélyük a szolgáltatások igénybevételére. A közfinanszírozott ellátást csaknem minden esetben ki kell egészíteni a magánorvosi kezeléssel is. Anglia győztes lehetne a maga betegtájékoztatási rendszerével, de az eredményét rontják a hosszú várólisták.
A szakértői csoport szerint Magyarországon gyorsan és könnyen elérhetőek a különböző ellátások, viszonylag keveset kell várakozni a térd- és csípőprotézisek beültetésére (az esetek felében 90 napnál kevesebbet). A daganatos betegek sugár-, illetve sebészeti beavatkozására három héten belül sor kerül.
Ugyanakkor a betegtájékoztatásban van még mit pótolnunk. Az elemzők minősítése szerint a tájékoztatás a bürokratikus működés, illetve az orvosok negatív hozzáállása miatt rossz. Ront az összpontszámon az is, hogy nem lehet a vényeket időpontkérés nélkül megújítani, valamint az internetes és az éjjel-nappali telefonos egészségügyi szolgáltatások sem érhetők el korlátlanul - írja a Népszabadság.