Az ombudsman azt javasolja a gazdasági- és közlekedési miniszternek, hogy a belügyminiszterrel közösen vizsgálják meg, milyen rendelkezésekre van szükség a szervezetten vagy spontán módon lezajló összejövetelek szabályozott formában történő lebonyolításához, és állapítsák meg, minek alapján intézkedhet a rendőrség, milyen esetben lehet az összejövetelt hatósági eszközzel szétoszlatni.
Lenkovics Barnabáshoz a Gellérthegyvédő Egyesület fordult, kifogásolva, hogy minden hónap első szombat délutánján több száz motoros találkozót rendez a Citadellánál, „majd hatalmas dudálással, puffogtatással konvojban jönnek le, elviselhetetlen zajt, levegőszennyezést és forgalmi akadályt okozva”. Kitért arra is: a havonkénti motoros „felvonulások” a főváros más területein is problémát jelentenek.
A tájékoztató szerint a gellérthegyiek panaszára indított vizsgálatból kitűnik, hogy bár az ügyben a rendőrség szervei többirányú intézkedést tettek, a lakossági bejelentésekre folyamatosan eljárnak, ugyanakkor a motorosok spontán összejöveteleit, illetve konvojban történő vonulásukat rendőrhatósági eszközök alkalmazásával nem lehet megakadályozni.
Lenkovics felhívta a figyelmet, hogy a spontán módon zajló motoros összejövetellel – mint új társadalmi jelenséggel – kapcsolatos szabályozás nem felel meg az alkotmányos követelményeknek.
Az ombudsman - idézve az Alkotmánybíróság határozatát - rámutatott, hogy a szabad mozgáshoz való jog, a közlekedés szabadsága nem fogható fel abszolút jellegű, korlátozhatatlan jogosultságként. A jogalkotó mások alapjogai védelmében meghatározhatja azokat a tiltó, illetve korlátozó szabályokat, amelyek a sajátos „motoros gyülekezésben és demonstrációban” részt vevőkre vonatkoznak.