A tíz éve működő, víz alatti kutatásokkal foglalkozó Octopus Tengeri Régészeti Kutató Egyesület idén szerezte be a rendszert, amely ultrahang segítségével szinte fénykép minőségű felvételt képes készíteni, akár olyan szennyezett vízben is, ahol a búvárok még lámpa segítségével sem látnának semmit.
Zsuffa András, az egyesület vezetője azt mondta, hogy az eszköz segítségével könnyebb a víz alatti tárgyak beazonosítása, helymeghatározása, például a háborús robbanóeszközök, lőszerek, vagy fegyverek felkutatása, sőt akár emberi testek megtalálását is megkönnyíti.
A 12 millió forint összértékű berendezést egy hónapon keresztül díjtalanul használhatja a Magyar Honvédség Tűzszerész és Hadihajós ezrede, a későbbiekben pedig akár bérelhetné is az egyesülettől, azonban erről még nem kezdődtek tárgyalások.
Kedden az eszköz segítségével a Szabadság-hídnál található II. világháborús uszályroncsot, illetve a híd pilléreinél a folyó fenekén található, a háborúban felrobbantott hídroncsot vizsgálták meg.
A tűzszerészek szerint a szonárral jelentősen könnyebb lenne a munka, hiszen ezzel könnyebben meg tudnák határozni a vízben felfedezett robbanószerkezetek pontos helyét.
A bemutatót megtekintette Iváncsik Imre, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára is, aki elképzelhetőnek tartja, hogy alkalmanként kibérelik majd azt eszközt, de azt sem zárta ki, hogy ha beválik a használata, akkor vásárolnak egy hasonlót a honvédség részére. Hozzátette: egyelőre csak ismerkednek az eszközökkel, és az anyagiakról egyáltalán nem volt még szó.
Zsuffa András szerint a közhasznú egyesület elsősorban külföldön, többek között Dél-Afrikában és Mozambikban foglalkozott régészeti munkálatokkal. Az egyesület kutatói másfél éve Szeged környékén keresnek egy 1723-ban elsüllyedt, római oltár- és fogadalmi köveket szállító hajót.
Mint mondta, a Tisza ezen a szakaszon rendkívül szennyezett, rengeteg autógumi, olajoshordó, motorkerékpár- és autóroncs található a folyó fenekén. Egyelőre a hajót még nem találták meg, elképzelhető ugyanis, hogy a partvédelmi kőszórások alá került a hajóroncs.
Későbbi terveik között szerepel a Balaton teljes feltérképezése, ahol véleményük szerint római emlékek mellet olyan világháborús repülőgépek roncsai is lehetnek, amelyeket eddig még nem fedeztek fel.