Életünkbe kerülhet a gumimatracozás

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A rossz minőségű felfújható vízi játékok jelentős kockázatot jelentenek strandoló gyerekeknek. A vízben használatos játékok biztonságát évről évre ellenőrzik, idén a matrackontroll tizenegy megvizsgált termékből nyolcat veszélyesnek minősített, és forgalmazását megtiltotta.

A legveszélyesebb vízi játékok azok, amikbe bele lehet ülni, vagy amikre rá lehet feküdni, tehát a kis felfújható csónakok, matracok és úszógumik. Ezeknél a játékoknál a levegő hirtelen eltávozása okozhat súlyos veszélyhelyzetet, amikor a gyerek pánikba eshet, elmerülhet a vízben és megfulladhat. A vízi játékokat mindig szülői felügyelet mellett és sekély vízben szabad használni. Erről nem elegendő a csomagoláson magyar nyelven figyelmeztetni a vevőket, hanem a játékon is el kell helyezni a „Figyelem! Csak felügyelet mellett és sekély vízben használható!” figyelmeztető feliratot – fogalmaz a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség közleménye.

A csomagoláson lévő rajz, illetve fotó nem sugallhatja azt, hogy a gyerek biztonságban van, ha egyedül hagyjuk játszani a vízben. További lényeges előírás az, hogy a szelepzáró dugó tartósan rögzített és benyomható kivitelű legyen, ezzel megakadályozva a véletlenszerű kihúzódást. A dugó kihúzódásakor a hirtelen levegő kiáramlás ellen visszacsapó szeleppel védekeznek a gyártók.

Az áruházláncok és a játékboltok árusítják a vízi játékokat, a nagy forgalmazók többnyire közvetlenül Kínából importálják a játékot. A PVC-ből készített elég olcsók ahhoz, hogy szezon idején tömegesen vegyék őket. Úszógumit 119 Ft-tól kapni, és a hőn óhajtott óriásmatrac sem kóstál többet nyolcezernél. A vízi játékok mellett megjelentek a gyermekek számára készített felfújható műanyag „bútorok” is, amik kertben vagy kempingben javasolnak használni, vízben nem.

A Pest, Vas megyei és a Fővárosi Fogyasztóvédelmi Felügyelőségek, valamint a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség tíz vízi játékot és egy felfújható nyugágyat vizsgált meg, hogy mennyire felelnek meg a biztonsági előírásoknak. 6 esetben fordult elő, hogy a játékon nem szerepelt a kockázatra felhívó magyar nyelvű figyelmeztetés, 2 játéknál pedig hiányos volt a figyelmeztető felirat. Jellemző, hogy az egyik játékon 16 nyelven szerepelt a figyelmeztetés, de magyar nyelven nem.

4 játéknál hiányzott a magyar nyelvű megnevezés, vagy helytelen volt. Például az angol „inflatable kids lounger” (felfújható gyermek nyugágy) megnevezés „felfújható gyermek na” elnevezésként szerepelt.

A magyar nyelvű használati-kezelési útmutató 4 játéknál hiányos volt, illetve hiányzott. A vevőt többek között arról kell tájékoztatni, hány gyerek használhatja egyszerre a játékot, hogyan kell felfújni, leengedni, milyen módon javítható, ha esetleg kilyukad.

Jó hír, hogy a vizsgált termékek mindegyikét benyomható szeleppel és visszacsapó szeleppel láttak el. Azokon a játékokon, amelyeken elhelyezték a szükséges feliratot, a feliratok színe és mérete megfelelő volt.

A felügyelőségek a 11 felfújható termékből 8 vízi játékot a kockázatra történő magyar nyelvű figyelmeztetés hiánya miatt, míg a felfújható nyugágyat a vízi játékkal történő összetéveszthetőség miatt veszélyesnek minősítették. Forgalmazásukat mindaddig megtiltották, amíg a forgalmazók a hiányosságokat nem pótolják. Jövőre újabb vizsgálatok következnek.