"Abban biztos vagyok, hogy ez az anyag, ami most piacra került nem a Pokolból származik" - mondta Monok István, aki azt azonban nem zárta ki, hogy a nemzeti könyvtár államosításkor létrehozott fölöspéldány raktárából kerülhettek ki dokumentumok.
A "Pokol" - a kifejezés a dokumentumok feldolgozására fordítandó munka nagyságára és a nyomtatványok állapotára utal - anyagát az 1935 és 1950 között keletkezett, a könyvtár által fel nem dolgozott kisnyomtatványok képezték - közölte.
Az OSZK főigazgatója, akit az MTI a Népszabadság csütörtöki cikke nyomán keresett meg, hangsúlyozta: a könyvtár "Pokol" anyagából nem kerülhettek ki nyomtatványok, ugyanis a mintegy öttonnányi nyomtatvány megsemmisítéséről szabályos jegyzőkönyv készült.
A lapban az olvasható, hogy a "Széchényi Könyvtár "Pokol" anyagából valónak tartják hozzáértők azokat a nyomtatványokat, amelyek az elmúlt héten bukkantak fel tetemes mennyiségben a pesti ócskapiacokon". A cikk szerint a könyvtárban "azt rebesgetik, hogy hasonló könyvtári tételeknél nem ritka, ha egyes dobozok "leesnek a teherautóról". Ami a gyakorlatban sokkal prózaibb ügymenetet takar: a könyvkereskedők megjelennek a bezúzás helyszínén, és átválogatják az anyagot, „megmentve”, ami eladhatónak látnak."
Az újság szerint van, aki az OSZK pecsétjével ellátott könyvekre, illetve a Darányi-hagyatékból származó nyomtatványra is szert tett a bolhapiacon. Egyes szakemberek biztosra veszik, hogy az anyag az állítólag júniusban megsemmisítésre küldött ládákból került ki - írja a lap.
"Megsemmisített" könyvtári nyomtatványok a bolhapiacon?
Utolsó frissítés:
Az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) főigazgatója, Monok István biztos abban, hogy nem a bibliotéka - elvileg megsemmisített - úgynevezett "Pokol" anyagából származnak a főváros bolhapiacain nemrég felbukkant nyomtatványok.