Hiller István és Szatmári Ildikó © MTI |
Szerződését januárban felmondta az RMDSZ. Az MTI kérdésére Takács Csaba, az RMDSZ ügyvezető elnöke kifejtette, Szatmári Tibor munkaszerződését azért bontotta fel január elsejétől, „mert Szatmári a [kolozsvári székhelyű, a magyar költségvetésből származó erdélyi támogatásokat kezelő] Communitas Alapítvány alkalmazottjaként" a munkát nem tudta volna ellátni. Ennek viszont ellentmond, hogy Szatmárinak saját bevallása szerint nincs munkája mióta elbocsátották a HTMH-ból. Szatmári már elbocsátása után megkapta a letelepedési engedélyt Magyarországon. Ezt nemzetbiztonsági vizsgálatnak kellett megelőznie.
Szatmári Ildikó magyar állampolgár, és ugyan azt állította, sikeresen átjutott a köztisztviselők számára előírt C-típusú átvilágításon mielőtt csatlakozott volna HTMH-hoz, más információk szerint éppen e procedúra során bukott le, ekkor került a magyar elhárítás látókörébe. Mindenestre áprilisban már ő is megvált a HTMH-tól.
Úgy tudni, Szatmáriék ügye összefügg azzal, hogy nemrégiben leköszönt posztjáról Bálint-Pataki József a Határon Túli Magyarok Hivatalának (HTMH) elnöke. Ő azonban a hvg.hu megkeresésére cáfolta ezt az értesülést, lemondását egészségügyi okokkal indokolta, és megdöbbenésének adott hangot, hogy a hivatalt ebbe a botrányba belekeverték.
Bonyolítja a helyzetet, hogy Szatmári Ildikó - aki korábban a magyar Oktatási Minisztérium tanácsadója volt, és gyakran bejárt a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumába is - több forrásból megerősített, de az érintettek által cáfolt információk szerint bizalmas kapcsolatot ápolt a HTMH, valamint az érintett tárcák vezetőivel.
Az Index név szerint is említette Hiller Istvánt, a Transindex pedig kikövetkeztette, hogy a Magyar Nemzetben megjelent értesülés Bálint-Patakin kívül Magyar Bálintról és Hillerről szól.
Egyes feltételezések szerint a pár csak a román titkosszolgálat szervezésében kötött házasságot, és eleve meghatározott céllal jött Budapestre. Amikor az év elején lebuktak, úgy tudni, megállapodtak a leleplező magyar hatóságokkal: itt maradhatnak, ha nem beszélnek a román hatóságoknak.
A magyar külügyérek, kormánytagok, sőt, az ellenzék néhány vezetője állítólag már fél éve a titok birtokában van. Román források szerint a hír vélhetően a romániai magyar kisebbség jobboldali radikális csoportjától származik, ahol nem nézik jó szemmel Markó Béla és a magyar ellenzéki Fidesz-MPSZ közeledését.
Szatmári Tibor cáfolta, hogy ő vagy felesége kémkedett volna Románia javára, azt viszont elismerte, a HTMH felmondása óta nincs új állása. Szatmári kijelentette, hogy ennek ellenére Magyarországon szándékozik maradni. Ő egyébként egy hónapja megkapta a magyar állampolgárságot.
A kémfogás hírét a magyar Nemzetbiztonsági Hivatal nem erősítette meg, s hallgatnak a bukaresti titkosszolgálatok is. Hivatalosan a házaspár egyik tagját sem vádolják. Nemzetbiztonsági források az Inforádióval közölték, "természetes, hogy idegen országok hírszerzőket alkalmaznak, a mi feladatunk pedig az, hogy leleplezzük őket."