Egészséges szalámi szürkemarhából

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyarországi csemegeboltokban, szupermarketekben kezdenek feltűnni a szürkemarha-, bivaly- és mangalica-szalámik, a mangalicazsír és gyengébb gyomrúaknak a pulykakolbász, ám a jelenleginél sokkal nagyobb lenne az igény eme egészségesebbnek mondott húsfélékre.

A hipermarketek óriási tömegű árutengerében elvész az efféle termék. Újabban a hipermarketek húspultjai este felé egyébként sem túl bizalomgerjesztők, ráadásul kevés a pult mögött az információkkal szolgálni tudó, szakképzett hentes. Az is gond, hogy a magyar kistermelők gyakran képtelenek "bejutni" a hipermarketek választékába, mert ez sincs bizony ingyen.

A piaci eladók viszont főleg a friss húsra koncentrálnak. Ezért marad lelőhelynek néhány kulturált húsáru-szaküzlet vagy a reform, bio és hasonló elnevezésű boltok. Itt azonban lassú az árukészlet forgása, kicsi a forgalom, így eme egészségesnek ítélt áruk egyrészt nagyon drágák, és a tetejében bizony nem árt figyelni a lejárati időre.

Az egyik bio-szárazárut készítő cég, amely több éve foglalkozik szürkemarha-, bivaly- és mangalica-szalámik, kolbászok gyártásával, a hagyományos ízvilág felelevenítése mellett nagy hangsúlyt fektet a mai egészséges táplálkozás alapvető normáira.

A fajtánként kiválasztott fűszerezést, amely lehet csípős és csemege paprikás, fokhagymás, borsos, úgy határozzák meg, hogy a hús jellegzetes íze, aromája megmaradjon. A szürkemarha húsa sötét színű, nagy vastartalmú, telítetlen zsírsavakban gazdag, ami a ridegtartási körülményeknek is köszönhető. A bivaly húsának íze a vadhúséra hasonlít. A bivalyt ma leginkább a szürkemarhával együtt, egy gulyában legeltetik, azonos tartási körülmények között.

A mangalicahús bizonyítottan csökkenti a koleszterinszintet. Ritkaság mégis az ebből a húsból készített kolbász. Ennek ellenére mangalicazsír - amely semmivel sem számít a szakemberek szerint egészségtelenebbnek, mint mondjuk a növényi olajok - kevés helyen ugyan, de kapható.

Bár nem tartozik ebbe a kategóriába, mégis sokkal többen vennének pulykakolbászt a jelenleginél, hiszen sokan gyenge gyomrúak, vagy éppen nem akarnak disznóhúst enni. Ugyanakkor a pulyka húsa olcsó, alacsony zsírtartalmú, jól fűszerezhető, kedvelik is az emberek, ám nem nagyon használják ki e húsfajtát szárazáruként, pedig nagy sikere lenne. Különösen akkor, ha nem nyomnák tele a pulykakolbászokat fölös hozzáadott zsírral és más adalékanyagokkal.