Határon túli magyar szervezetek: cél a kettős állampolgárság

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A határon túli magyarok továbbra is ragaszkodnak a kettős állampolgárság megszerzéséhez, valamint a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) mielőbbi összehívásához - közölték szervezeteik képviselői, miután konzultációt folytattak a miniszterelnökkel.

Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke elmondta: a kettős állampolgárság ügyében "világos és éles a nézetkülönbség". Az erdélyi magyarság továbbra is egyértelműen ezt a megoldást támogatja - szögezte le.
   
Közölte: egyetértés volt ugyanakkor abban, hogy minden olyan intézkedés, ami a határon túli magyar közösségek életének megkönnyítését szolgálja, vagy valamilyen kedvezményt biztosít, fontos a számukra.
   
A kormányfő által vázolt javaslatokat nem kívánta értékelni, mondván, megvárja az előreláthatólag két héten belül megérkező írásos dokumentumokat.
   

A javaslatokról később
A megkérdezett határon túli politikusok egybehangzóan azt
mondták: a miniszterelnök szóbeli javaslatairól tartalmilag nem kívánnak véleményt mondani, és álláspontjukat csak a konkrét anyagok ismeretében fejtik ki.
Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség vezetője közölte, továbbra is az állampolgárság megszerzését tekintik céljuknak. Minden egyes pont a megoldás felé vezet és remélem, hogy előbb utóbb eljutunk a végső megoldásig, a kettős állampolgársághoz - közölte. "Ez lehet ezerötszáz kis lépésben vagy pár nagy lépésben" - utalt a kormányfő által gyakran emlegetett "kis lépésekre".
    
Bugár Béla, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának vezetője közölte: uniós tagként számukra nincs jelentősége a kormányfő által bejelentett személyi úti okmánynak, de ahogy az állampolgárság kérdésében is, szolidárisak azokkal a magyarokkal, akiknek ez segítséget jelent.
   
Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke ezt mondta: "A fontosabb kérdésekben (...) nem tudtunk egyetértésre jutni, viszont ezt nagyon kedélyesen tettük, a magyar politikai kultúrának megfelelően".
   
Közölte, a kárpátaljai magyarok továbbra is ragaszkodnak ahhoz, hogy áttelepülés nélkül juthassanak állampolgársághoz, másrészt, mint mondta, "ragaszkodunk a Máért-hez, mint olyan formához, mint aminek a keretei között a nemzeti konszenzust ki lehet munkálni".