Nemzeti vagyonszerződést javasol a Fidesz

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A javaslat szerint kétharmados törvényhez kötnék a MÁV, a Volán, a posta, a repterek, az autópályák és a kórházak teljes vagy részleges privatizációját.

A kezdeményezésről Pelczné Gáll Ildikó, az ellenzéki párt alelnöke beszélt hétfői sajtótájékoztatóján, amelyet Rogán Antal kampányfőnökkel tartott Budapesten. Az elmúlt időszakban jelentősen felgyorsult a privatizáció, az emberek mindennapjait érintő, kockázatos kiárusítás szélsőséges méreteket öltött – mondta Pelczné Gáll Ildikó. Orbán Viktor pártelnök a következő napokban megbeszélést kezdeményez a gazdasági élet szereplőivel, elsősorban az érintett vállalatok és munkavállalók – vasutasok, nővérek, orvosok, postások – képviseleteivel.

Ha a törvényt december 31-ig nem fogadja el az Országgyűlés, akkor a Fidesz vállalja, hogy kormányra kerülése esetén 2006 végéig megalkotja a jogszabályt – hangsúlyozta az alelnök. Rogán Antal kérdésre válaszolva ugyanakkor közölte: ha nem sikerül törvényt alkotni az ügyben, akkor sem kívánnak népszavazást indítani.

A tájékoztatón a politikusok mögött egy "1. bizonyíték Magyarország állapotáról" feliratú plakát volt, amelyen az állt: "Osztozkodnak. A nemzeti vagyon 90 százalékát már privatizálták" - a Gazdasági, Fejlesztési és Együttműködési Szervezet (OECD) adatai alapján.

Rogán Antal elmondta: a sajtótájékoztató egy sorozat része, a következő öt hétben további öt bizonyítékot mutatnak be az ország állapotával kapcsolatban. AZ MTI kérdésére válaszolva hozzátette: a plakáton szereplő 90 százalékos arány egy 14-15 éves privatizációs folyamat eredményét mutatja, ugyanakkor arra kívánják felhívni a fegyelmet, hogy az ezen túlmenő magánosítást nem tudják elfogadni.

Rogán szerint az eddig lezajlott privatizáció nem érintette a közellátás biztonságát, így a vagyonszerződés olyan cégekre vonatkozik, amelyek még állami tulajdonban vannak. Szakmai szempontok alapján érdemes megvizsgálni azt is, hogy a villamosművek, illetve az ahhoz kapcsolódó erőművek és szolgáltatások is felkerüljenek-e vagyonszerződés listájára.

Az ellenzéki politikus megjegyezte: a Volán esetében szeptember 1-től bújtatott privatizáció vette kezdetét, hiszen előírták, hogy a társaságoknak a járatok 30 százaléka erejéig magántőkét kell bevonniuk.

A Bábolna Rt. privatizációja kapcsán Rogán Antal javasolta, hogy a mezőgazdasági bizottság ellenőrző albizottsága vizsgálja meg az ügyet.