A miniszterelnök kezdeményezésére megrendezett fórumra tíz határon túli magyar szervezet kapott meghívást. A megbeszélésen a kormányfő várhatóan tájékoztatást ad majd a nemzeti felelősség öt pontjának eddigi eredményeiről és a tervezett változtatásokról. A találkozó fontos témái között lesz egy, az Európai Uniós országokba beutazást biztosító okmány bevezetésének kérdése, valamint a határon túli magyarok közjogi státusának ügye.
Alighanem felmerül a kettős állampolgárság témája is, különösen annak nyomán, hogy Sólyom László köztársasági elnök több alkalommal is arról beszélt, a határon túli magyarok állampolgárságának ügye megoldásra vár. Több határon túli magyar vezető, köztük Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke is azt mondta a találkozó előtt, hogy az állampolgárság megadása nem pótolható más megoldással.
"Azt keresem és azt kutatom, hogy miként lehet a mindannyiunk által elfogadott és erősíteni kívánt közös nemzeti felelősséget olyan intézményekkel, megoldásokkal megerősíteni, amellyel nem kevesen, hanem sokan, sőt ha lehet, mindenki egyetért. (...) "Egy kis lépés előre is fontosabb, mint a helyben állók szűnni nem akaró vitája" - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a találkozó elején.
"A nemzeti egymásra találás folyamata hosszú és göröngyös úton halad előre. Bölcsességet, állhatatosságot és türelmet egyaránt igénylő folyamat ez" - mondta a kormányfő. Gyurcsány Ferenc szerint e folyamatban ismerni kell a határon belüli és kívüli partnerek igényeit is.
Mint mondta, azért kezdeményezték a megbeszélést, hogy számvetést készítsenek arról, mi az, amiben van egyetértés, és mi az, amiben kialakítható, mit tudtak megtenni az elmúlt mintegy egy évben, és melyek a nyitva maradt kérdések.
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke szerint a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) nem helyettesíthető semmilyen más fórummal. Kovács Miklós röviddel a találkozó előtt beszélt erről.
"Ha egyszer a magyar miniszterelnök hívott minket, akkor elmegyünk, de azt nagy valószínűséggel (...) a többiek is hangsúlyozni fogják, hogy nem tekintjük ezt a fajta konzultációt a Máért helyettesítőjének" - mondta Kovács Miklós.
Közölte, a határon túli magyarok továbbra is a Máért-et tartják a megfelelő fórumnak az őket érintő kérdések megtárgyalására. "Nincs is más lehetőségünk, hiszen ez az egyetlen olyan forma, ami szerepel a magyar jogrendben" - hívta fel a figyelmet.
Álláspontja szerint mielőbb össze kellene hívni a Máért-et. Megjegyezte ugyanakkor, megérti, hogy "a kormányzatnak nehéz úgy a Máért-et összehívni, hogy nem tud valami kézzelfoghatót felmutatni".
Kovács Miklós szerint ha kiderül, hogy a mai megbeszélés mindössze egy PR-fogás, és a kormány valójában csak "csoportképet akar", akkor az - mint mondta - a tőle mérsékeltebbként elkönyvelt kollégáiból is "éles reakciót válthat ki".