Megállapodott a kormány a lakásszövetkezetekkel

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

"A kormány kifejezett szándéka az építőipari, lakásügyi ágazat megerősítése, az átláthatóbb és biztonságosabb feltételek, valamint a jogbiztonság megteremtése, amit a lakásszövetkezeti és társasházi kezelő szervezetekkel közösen kívánunk megtenni" - mondta Kolber István regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszter.

Az erről szóló 16 pontos megállapodást Kolber István és a Lakásszövetkezetek és Társasházak Országos Szövetsége, a Lakásszövetkezetek és Társasházak Érdekképviseleti Szakmai Szövetsége, a Magyar Társasházkezelők Országos Szakmai Szövetsége, a Magyar Ingatlangazdálkodók Szövetsége, és az Uniós Társasházi Háztartás folyóirat képviselői írták alá.

A miniszter közölte: a megállapodás egyik célja, hogy a 2007-2013 közötti uniós költségvetésből energiatakarékosság címén minél több forrást nyerhessenek el a lakásszövetkezetek, társasházak. A miniszter közölte: a panelprogramra fordítható idei rekordnagyságú, 8 milliárd forintos állami keretből legkevesebb 50 ezer panellakást lehet korszerűsíteni. Kolber korábban elmondta: a négy évvel ezelőtt elindított panelprogram lassan haladt - ez idő alatt 36 ezer  lakást újítottak fel, összesen 4,6 milliárd forintból. Ezt mindenképpen gyorsítani szeretnék, hogy a 2-2,5 millió ember lakóhelyéül szolgáló több mint 800 ezer panellakás korszerű lakókörülményeket biztosítson.

"A Fidesz véleménye változatlanul az, hogy kampányszerű, részleges megoldások helyett átfogó és a panellakásokban élők legszélesebb köre számára is elérhető programokra van szükség" - olvasható Mádi Lászlónak, az ellenzéki párt országgyűlési képviselőjének a közleményében. A fideszes honatya szerint a miniszter "továbbra is szívesen kampányol a kormány Panel-programjával, annak ellenére, hogy ennek semmilyen kézzelfogható eredményét nem érzik az emberek", és a pályázati határidő benyújtásának meghosszabbítása sem segít a lakásfelújítási gondokkal küszködőknek. Szavai szerint jó lenne, ha Kolber István is belátná: a valós igények töredéke sem elégíthető ki a kormány felemás intézkedésével; "sem az önkormányzatok, sem a panellakásokban élő családok anyagi helyzete nem teszi lehetővé, hogy ilyen feltételek mellett tömegesen belevágjanak bármilyen lakásfelújításba".

Mádi László szerint "a csődközeli helyzetbe sodort önkormányzatok kénytelenek azon családok felújítási igényeit előnyben részesíteni, amelyek nagyobb önrészt tudnak vállalni", így "a kormányzat megint a legszegényebbeket hagyja magára".