Az Egészségügyi Minisztérium előtti rendezvényen a felszólalók egyöntetűen az emberi élet értékére hívták fel a figyelmet és a "magzatgyermek" jogai mellett szólaltak fel elutasítva a terhességmegszakítás bármely formáját. Csókay András agysebész, főorvos beszédében elmondta, hogy legnagyobb orvosi tévedésének tartja, hogy egykor, amikor kikérték véleményét az abortusszal kapcsolatban, nem foglalt állást egyértelműen, ezzel elősegítve annak bekövetkeztét. Feltette a kérdést, hogy mit kér majd számon az utókor a jelenkortól. "Biztos számon kéri majd a háborúkat, a holokausztot, a diktatúrákat, (...), a recski tábort. Ennél jóval nagyobb számon kérni való az évi százmillió körüli magzatember erőszak általi halála" - jelentette ki a főorvos.
Papp Lajos szívsebész, egyetemi tanár "Isten hozta az őrzőket" mondattal köszöntötte a résztvevőket. A Központi Statisztikai Hivatal adataira hivatkozva elmondta, hogy az elmúlt ötven év alatt mintegy öt és félmillió magzatot pusztítottak el. Hozzátette: 800 év alatt - a törökdúlást és a Habsburg-uralom első száz évét nem számítva - nem halt meg annyi magyar, mint az elmúlt ötven évben, a "magzatháború" során.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke beszéde előtt hangsúlyozta, hogy nem kamarai elnökként vesz részt a rendezvényen, és "igaz ügynek" nevezte azt, amiért a rendezvény létrejött. A "magzati élet elvétele bűn" - jelentette ki, hozzátéve, hogy nem az abortusz módszerei között kell válogatni, arra kell megoldást megtalálni, hogy "hogyan kerülhetjük el ezt a szörnyűséget". Kiemelte: az orvosi kamarán belül sincs egységes álláspont ebben a kérdésben.
Egy darab ellentüntető |
A rendezvény megkezdése előtt egy ellentüntető fiatalember jelent meg "Gondoljátok, hogy Isten olyan hülye, hogy nem látja a képmutatásotok mögött az ártó szándékotokat?" feliratú táblával. A férfit a rendőrök felkérték, hogy hagyja el a rendezvény helyszínét. Ennek - rövid vita után - a fiatalember eleget tett. |
Jobbágyi Gábor, a Pacem in Utero Egyesület elnöke hangsúlyozta, hogy a magyar családok öt százalékát teszik ki a nagycsaládok, és ezekben a családokban nevelkedik a gyermekek harminc százaléka. "Van tehát polgári engedetlenségi mozgalom" - üzente a "népirtóknak". Bejelentette: amennyiben valamelyik gyógyszergyár kezdeményezi az abortusztabletta törzskönyvezési eljárását, annak termékei ellen teljes bojkottot hirdetnek.
Gurmai Zita, az Európai Szocialisták pártja nőtagozatának elnöke a tüntetés kapcsán azt közölte az MTI-vel, hogy értetlenül áll az abortusztabletta elleni tüntetés ötletével szemben. Csütörtöki közleményében hangsúlyozza: "nem vagyok abortusz párti, (...) ám azt is tudom, hogy jelenleg Magyarországon az abortusz engedélyezett, így a tabletta nem más, mint egy új technológia, amelyet ráadásul az orvos kamara nőgyógyászati tagozata is támogat". A politikus úgy fogalmaz: "komolyan hiszem, hogy a WHO által a kíméletes szerek listájára felvenni javasolt tabletta bevezetése nem ronthatja tovább az egyébként indokolatlanul magas abortusz statisztikánkat".