"Áldozatok": Mellár Tamás és Katona Tamás © Dudás Szabolcs |
Na igen, ha valaki, például Mellár Tamás nemcsak szakmai kiválósága, de politikai érdemei okán lesz egy stratégiai fontosságú közintézmény vezetője, természetes, hogy az ellenoldal szimatolni kezd. A baj “csak” az, hogy a statisztikák jogtalan befolyásolásának vádját nem elég folyosói sumákolás keretében hangoztatni. Amennyiben Mellár vagy helyettese belepiszkált a számokba, akkor rájuk kellett volna bizonyítani, és felelősségre vonni mindenkit, aki benne lehetett. De semmi ilyen vizsgálat nem történt. Nem csoda, ha sokan tényleg rosszat sejtve azon morfondíroznak, nincs-e valami igazság a Fidesz-vádakban. Vajon lehetséges, hogy azért lapátolták ki Mellárékat, hogy a regnáló hatalomhoz lojálisabb ember kerülhessen oda?
Persze jobb tudni, hogy a legnagyobb ellenzéki párt sem maszületett bárány KSH-ügyben. Miután Orbán kormányfő lett, úgy vágták ki az intézmény éléről Katona Tamás addigi elnököt és a két elnökhelyettest, hogy a lábuk sem érte a földet. A hivatalos indok szerint azért, mivel az Unió statisztikai intézete, az Eurostat 1998-as jelentése szerint a KSH nem elég független a hatalomtól, Katona Tamás elnök pedig Horn Gyula tanácsadója volt. A Fidesz azonban a kutyaharapást jelek szerint eb szőrével kívánta orvosolni. A politikával szembeni távolságtartást olyan valaki - Mellár Tamás - elnöki kinevezésével garantálni, aki az Antall-kormány tanácsadója volt, pár héttel kinevezése előtt pedig még az Orbán pártjával közös jelölteket állító MDF választmányi tagjaként harcolt a jobboldal győzelméért, enyhén szólva sajátos megoldás.
A meccs azóta hagyományteremtő jellegű örökrangadóvá változott. A mindenkori kormány idegesen fürkészi az elődje által otthagyott KSH-menedzsmentet, fóbiásan rettegve attól, hogy “azok” szándékosan hamis és kedvezőtlen adatokat kreálnak. Így előbb-utóbb útilaput köt rájuk, mire az aktuális ellenzék üvölt, mint aki fába szorult, hogy “ezek” ott kozmetikázott mutatókat hoznak ki. A kölcsönös gyanakvás nem teljesen légből kapott. A statisztikában rettenetesen sok múlik a metodológián. Két eltérő kalkulációs módszer ugyanazon számsorból más végeredményt hozhat ki. Ahogy van “kreatív könyvelés” , úgy létezik “kreatív számolás” is.
A megoldás az lehetne, ha a KSH elnökét nem a kormány nevezné ki, hanem a parlament választaná kétharmados többséggel. Még jobban venné ki magát, ha nem is politikusok, inkább helyettük mondjuk a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Közgyűlése döntene a KSH elnök személyéről, kormányokon átívelő időtartamra, akár az Eurostat felügyelete mellett.
A mostani belpolitikai szituációt nézve erre persze semmilyen remény nincs. De addig eljuthatnánk, hogy a mindenkori vezetés és a PM ne akarjon rátelepedni a KSH-ra. A kisebbségben lévők pedig tudomásul vehetnék: az is rossz, ha egy KSH-elnök nem a kormány, hanem az ellenzék javára elfogult.