Az idei év tapasztalata alapján a legfeljebb két nyelvvizsga alapján megszerezhető maximum 20 többletpont túlzott előnyt biztosított a két nyelvvizsgával rendelkezők számára, ezért a tárca javaslata értelmében a nyelvi többletpontok maximumát 2006-ban és 2007-ben 15 pontra, 2008-tól pedig 10 pontra szállítanák le - olvasható a minisztérium közleményében.
A tárca tervei szerint a 15 pont átmeneti alkalmazására azért van szükség, hogy azok a felvételizők, akik korábban már jelentős szellemi és anyagi ráfordítással megszerezték a nyelvvizsga bizonyítványokat, azokat érvényesíteni tudják a felvételi eljárásban. A nyelvvizsgáért kapható többletpontok száma nem változik, középfokú C típusú nyelvvizsgáért 7 pont, felsőfokú C típusú nyelvvizsgáért 10 pont jár a felvételi során.
Az Oktatási Minisztérium javaslata szerint a felvételinél 2006-tól csak azért az emelt szintű érettségiért adható többletpont, amelyből az úgynevezett szerzett pontokat számítják. Ez a módosítás kiküszöböli azt a legtöbbet bírált lehetőséget, hogy különböző érettségi eredmények alapján lehessen összevonni pontokat.
A minőség védelme érdekében az alapképzésben 78 pontban, a felsőfokú szakképzésben pedig 72 pontban kívánja a minisztérium meghatározni a jogszabályi minimumot. Ezzel a megoldással nincs szükség az érettségi eredmények és a felvételi szerzett pontok átszámítási táblázatának módosítására.
A Fidesz szerint az OM és a kormány késlekedésével és félrevezető megnyilatkozásaival lehetetlen helyzetbe hozza a diákokat és pedagógusokat.
"A minisztérium nem tanult a tavalyi érettségi-felvételi botrányból" - fogalamzott Sió László, a Fidesz oktatási műhelyének vezetője. Hiába volt a kérés, hogy szeptember elejére, a tanévkezdésig módosítsák a felvételit érintő rendelkezéseket, a Magyar Bálint vezette tárca erre nem volt képes.
A Fidesz arra kéri a kormányt, hogy a mintegy 150 ezernyi felvételire készülő diák érdekében gyorsítsa fel a jogalkotási folyamatot és teremtsen tiszta, egyértelmű helyzetet a felvételi versenyszabályait illetően. Ez annál is inkább indokolt, mert a Fidesz információja szerint a javaslat korántsem élvez egyöntetű támogatást. Tudomásunk szerint például a Felsőoktatási és Tudományos Tanács sem tartja jónak a rendelettervezetben szereplő megoldást - fűzte hozzá Sió László.