"Egy betegséget nem lehet úgy tekinteni, mint egy országnak a problémáját, úgy kell tekinteni mint világproblémát. Jelenleg járványügyi helyzet van, amelynek első pontjában az állatorvosnak van szerepe" - hangsúlyozta Süth Miklós országos főállatorvos Brüsszelben a tagállamok közegészségügyi és állategészségügyi hatóságainak koordinációs ülését követően.
Elsősorban a megelőzésre kell felépíteni az ezzel kapcsolatos tevékenységet. A legtöbb, amit most tudunk tenni, nem más, mint hogy felkészülünk arra, amit csak tervezni tudunk. Bízunk benne, hogy a terveinket valóban sohasem kell éles helyzetben kipróbálni. A főállatorvosok azt is kívánatosnak tartják, hogy az említett nemzeti terveket az unióban lehetőség szerint egységesítsék. A programnak folytatása következik, "együtt kell, hogy gondolkodjunk" -fogalmazott Süth.
A madárinfluenza az elmúlt hetekben minden főállatorvosi találkozón szóba került, és folytattak megbeszélést mások mellett orosz illetékesekkel is. Jelenleg az unióban az adatgyűjtés, az elemzés időszaka, a felhívás fázisa van folyamatban. A tagországoknak - általános érvényű uniós szabály szerint - 24 órán belül jelenteniük kell, ha bármilyen járványos betegséget észlelnek az állatállományban.
A napokban Magyarországon is igazgatói értekezletet tartottak a témában, ezen humán orvosok is részt vettek. Jövő héten pedig madárinfluenza-gyakorlatot tartanak Pest megyében, ezen azt szimulálják, mi történne akkor, ha megjelenne ez a vírusos betegség Magyarországon.
Magyarországon már megfelelő mértékben fokozták az óvintézkedéseket. Egyeztettek a környezetvédelmi és az egészségügyi tárcával. Külön figyelik a Magyarországon átvonuló madarak pihenőhelyeit is, ahol mintákat vesznek. Összesen 11 ezer baromfit és madarat vizsgálnak meg minta gyanánt, ebből 2 ezer vadmadarat. Informálni igyekeznek mindazokat az embereket is, akik esetlegesen vírushordozók lehetnek: a Távol-Keletre utazókat például figyelmeztetik, hogy kerüljék el azokat a pontokat, ahol a vírussal találkozhatnak, illetve ne hozzanak élelmiszert az országba.
Süth Miklós elmondta, bíznak benne, hogy Magyarországon nem lesz szükség a baromfiállomány zárva tartására. Ez sem járványvédelmi, sem állatvédelmi szempontból nem indokolt, és az EU sem biztatja erre a tagországokat. A baromfiállomány oltása az unióban nem megengedett.