Részleges napfogyatkozás akkor jön létre, amikor a Hold (enyhén elnyúlt pályáján) a Földtől távol jár, ezért látszó mérete valamivel kisebb, mint a Napé. Ekkor az egész napkorongot nem tudja kitakarni, és annak pereme egy keskeny és fényes gyűrű formájában látható - mondta Mizser Attila a Magyar Csillagászati Egyesület főtitkára.
A jelenség Magyarországon október 3-án délelőtt tíz óra után néhány perccel kezdődött, maximális fázisát fél 12 előtt érte el, majd háromnegyed 1 körül ért véget. A fogyatkozás során a Hold a Nap 48-58 százalékát takarta el a megfigyelő földrajzi helyzetétől függően.
Sokan nem veszik komolyan, pedig nagyon fontos, hogy a jelenséget csak megfelelő védőszemüveg használatával tanácsos végigkísérni, ellenkező esetben maradandó szemsérülés következhet be. Akár vakságot is okozhat, ha valaki szabad szemmel néz a Napba.
A jelenség napján érdekes csillagászati bemutatók voltak. A Magyar Csillagászati Egyesület Budapest több pontján és országszerte közel 70 helyszínen szervezett távcsöves megfigyeléseket, valamint az egyesület honlapján (www.mcse.hu) élőben is közvetítették az égi jelenség lefolyását. Budapesten többek között a Polaris Csillagvizsgálóban várták a látogatókat. "A jelenség derült időben nyújt izgalmas látványt" - mondta az esemény előtt Mizser Attila, majd hozzátette: nem kell sokáig várni azonban a következő csillagászati jelenségre sem, hiszen részleges napfogyatkozást 2006. március 29-én is kínál az égbolt.