A másik oldal |
Miután az MTI leközölte legfrissebb anyagát a budai lakásban talált amerikai fekete özvegyekről, az ügyben érintett úriember, Bernai Róbert telefonon kereste meg szerkesztőségünket, s elmondta saját változatát az üggyel kapcsolatban. Részletesen itt. |
"Teljesen egyértelmű, hogy két különböző, Magyarországon őshonos fajról, a koszorús törpepókról (steatoda albomaculata) és a kétpettyes faggyúpókról (steatoda bipunctata) van szó. Mindkettő ártalmatlan, bármely magyar lakásban előfordulhat - hangsúlyozta.
A tudományos főmunkatárs szerint a sajtóban megjelent híradásokból arra lehet következtetni, hogy az Amerikában őshonos fekete özvegy fajt vélték felfedezni a molyirtóval elpusztított pókokban. Samu Ferenc arra hívta fel a figyelmet, hogy a világon mintegy húsz fekete özvegy (latrodectus) fajt tartanak számon, alfajokról viszont nem beszél a szakirodalom.
Az Európában élő fekete özvegy (latrodectus tredecimguttatus) a földrész mediterrán éghajlatú térségében található évmilliók óta. Eddig még nem volt tapasztalható, hogy erről a környezetről északabbra indult volna. A fekete özvegyek esetleges magyarországi megjelenésében nem a globális felmelegedés, hanem a globalizáció érhető tetten: az ugyanis nem kizárt, hogy ezek az ízeltlábúak egyes áruszállítmányokkal bekerülhetnek az országba - tette hozzá.
A tudományos főmunkatárs külön hangsúlyozta: a fekete özvegy mérge több nap alatt fejti ki hatását, így akkor is van idő szakszerű orvosi beavatkozásra, ha véletlenül valóban ilyen pók csíp meg valakit.
Both Zoltán hüllőszakértő és vadállat-befogó elmondta, hogy feltehetően félreértés okozta a riadalmat: a lakás tulajdonosával ő azt közölte, hogy egy Európában őshonos pókot, s nem az amerikai fekete özvegyet találták meg a házban. Ő arról beszélt, hogy az európai fekete özveggyel Magyarországon is lehet találkozni, három évvel ezelőtt Komlón ő is fogott európai fekete özvegyet.