Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek a külföldi újságírók klubjában tartott tájékoztatója során elmondta, hogy az euróövezeti feltételek 2008-as teljesítéséhez – azaz a 2010-es euróövezeti belépéshez – évente 300 milliárd forint költségvetési kiadáscsökkentésre lenne szükség, neki azonban számításba kell vennie a lehetséges, nagy társadalmi kárt, amit ilyen gyors kiigazítás okozhatna.
Az eurót be lehet vezetni 2010-ben, de mint miniszterelnöknek, nekem mást is meg kell fontolnom, a társadalmi hatást –- idézte a kormányfőt a Reuters. A legföljebb 3 százalékos államháztartási deficit euróövezeti szabálya olyasmi, aminek Magyarország és a magyarok javát kell szolgálnia, és nem lehet a gazdasági vezetés egyetlen célja. „A maastrichti feltételek vannak értünk, és nem mi vagyunk értük” – szögezte le Gyurcsány, aki cáfolta, hogy a jövő évi költségvetés tervezete választási célokat követne. „Ez egy fegyelmezett és ésszerű költségvetés” – idézte a Reuters a miniszterelnököt.
A Dow Jones hírügynökség szerint Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy „sohasem neveztem lehetetlennek a 2010-es dátumot", azonban valóban meg kell fontolni a társadalmi következményeket, és azt, hogy hiányoznak a források az infrastruktúra fejlesztésére. A száz lépést folytatni kell, nagyobb és hosszabb lépésekkel – mondta a kormányfő. Mindazonáltal „nem vonjuk kétségbe a maastrichti feltételek betartásának kötelezettségét” – fejtette ki Gyurcsány Ferenc.
A Dow Jones emlékeztetett, hogy a miniszterelnök korábban azt mondta, a kormány az év végéig eldönti, elhalasztja-e az eurócsatlakozás dátumát, és ettől a forint gyengült az elmúlt hetekben. „Nem láttam semmilyen gyors mozgást a forint árfolyamában. Amikor azt mondtuk, ideje ismét fontolóra venni az eurócsatlakozás legjobb időzítését, a forint igen fokozatosan elindult 250 forint/euró felé, és azóta is ekörül van. Számomra nagyon fontos figyelni a piacot. Tudatosan küldök jeleket és értelmezem a piac válaszát – idézte a kormányfőt az ügynökség.
„Az alacsonyabb infláció nem szükségképpen az elsőrendű megfontolás a központi bank számára a további kamatcsökkentéshez. A monetáris tanács azt mondta, hogy elégedett az infláció irányzatával... és szeretné jobban figyelembe venni a befektetők hangulatát és a forint keresleti-kínálati viszonyait” – folytatta a miniszterelnök a hírügynökség szerint. Gyurcsány Ferenc teljes mértékben támogatja a Budapest Airport privatizálásának újrakezdését, írta végezetül a Dow Jones.
Gyurcsány külföldi újságíróknak beszélt az euróövezeti belépésről
Utolsó frissítés:
A miniszterelnök szerint Magyarországnak nincs szüksége megszorító költségvetésre, mert a költségvetés és a közfinanaszírozás helyzete nem indokolja ezt, továbbá az olyasféle költségvetés-csökkentések, amelyek az euró 2010-es bevezetéséhez szükségesek, árthatnak a gazdaságnak.