Turul-szobor: indulatos vita után újabb fővárosi elutasítás

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fővárosi Közgyűlés továbbra sem járul hozzá a turulos emlékmű elhelyezéséhez a XII. kerületben. Ezt a kormánypárti képviselők szavazataival nyilvánította ki a testület, fél évvel korábbi elutasító álláspontját megerősítve.

A délutáni interpellációs időszakot követően Demszky Gábor helyszíni kezdeményezésére a közgyűlés napirendre vette a turulos emlékmű ügyét. A többórás indulatos, személyeskedő kijelentésekben bővelkedő érzelmi-politikai vita után a többség határozatban rögzítette, hogy  felháborítónak tarják az engedély nélküli, törvénysértő emlékműállítást. Felkérték a főpolgármestert, hogy tegyen meg mindent a jogellenes állapot megszüntetésére. 

Tudatlanság, vagy mérhetetlen cinizmus a XXI. században turulos emlékművet állítani az értelmetlenül halálba hajszolt magyar katonáknak, a meggyilkolt magyar zsidó és nem zsidó civileknek - szögezte le Demszky, aki hangsúlyozta hogy nem az áldozatok emlékének ápolását, hanem meggyalázását jelenti napjainkban a turulos emlékműállítás. Emlékeztetett rá, hogy a múlt század 20-as, 30-as éveiben a Turul Szövetség szervezte az első zsidóüldözéseket, s már tíz évvel Szálasi előtt teljes zsidótlanítást követeltek. 

A főpolgármester gondolatait erősítő kormánypártiak időnként vehemensen, emelt hangon reagáltak az ellenzéki felvetésekre. Ezek központi gondolata, hogy a turul a történelmi múltunk jelképe, amit a múlt században olyan szervezetek is felhasználtak, amelyek ténykedése elítélendő. Egy jogállamban igen rossz üzenete van annak, ha egy demokratikusan választott vezető, egy polgármester a törvények betartása helyett azok semmibevételére buzdít.

Az ellenzékiek nehezményezték, hogy a Fővárosi Közgyűlés korábban sokak kezdeményezését elutasítva nem járult hozzá az emlékmű felállításához. Sérelmezték, hogy a kormánypártiak a mások által elkövetett múltbeli bűnökért mindig a mai ellenzéket akarják elmarasztalni. Zsinka László (MIÉP-Jobbik) közölte, hogy beperlik Egerfai Józsefet (MSZP), aki a vita hevében neonáciknak minősítette őket. 

Mitnyan György, a XII. kerület polgármestere példákat hozott fel arra, hogy számos engedély nélküli dolog, köztük több emlékműállítás valósult meg az elmúlt években, így például a Szent György téren is, amit a szocialista Baja Ferenc szorgalmazott. Cáfolta Demszky Gábor azon véleményét, miszerint politikai provokáció lett volna az emlékműállítás. "Attól, hogy kultúrcenzornak tekinthető kormánypártiaknak nem tetszik valami, az még sokak számára példakép lehet" - fogalmazott Mitnyan.