A csillagánizs-sav a Roche madárinfluenza elleni termékének egyik alapanyaga © AP |
Wirajuda szerint az egyik legismertebb madárinfluenza elleni oltóanyagból, a svájci Roche által gyártott Tamifluból nem állnak rendelkezésre elegendő készletek az európai kereslet megugrása miatt.
„Nem könnyű Tamiflut szerezni, 2007-ig teljesen beteltek” – fogalmazott az indonéz külügyminiszter.
A Bloomberg hírügynökség beszámolója szerint Indonéziában, amely a világ negyedik legnépesebb országa, 30 millió faluban több mint 200 millió csirkét tartanak, és a hatóságoknak igen nagy nehézséget jelent az állatok folyamatos vizsgálata.
Batiz András kormányszóvivő a hvg.hu-nak azt mondta, hogy a magyar vakcina iránti külföldi igényekről csak akkor kezdődhetnek konkrét tárgyalások, ha az oltóanyag engedélyezése és törzskönyvezése lezárult.
A hvg.hu egy másik kormányzati forrásból úgy értesült, hogy ez hónapokba telik, és Magyarországnak, illetve a vakcinát gyártó Omninvest Kft.-nek is elsősorban a végtermék, nem pedig a gyártás licencének értékesítése lehet a fő célja. Ugyanakkor Rácz Jenő egészségügyi miniszter korábban azt mondta, az egészségügyi megfontolások erősebbek az üzletieknél, ezért Magyarország nem ragaszkodna hozzá, hogy kizárólag itthon gyártsák a magyar oltóanyagot.
A H5N1-es vírus ellen hatékony magyar oltóanyag egyébként március végére kaphatja meg az engedélyt a nemzetközi forgalmazásra, de az eljárás szükség esetén rövidülhet - ezt a kormány szerdai ülését követően jelentette be az egészségügyi miniszter. A kormány korábbi bejelentése szerint a magyar oltóanyag iránt érdeklődők még az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, a Fülöp-szigetek, Ukrajna, Oroszország és Mongólia is.
A CNN amerikai hírtelevíziónak október 19-én adott interjújában Batiz András azt mondta, Magyarország egy hét alatt 500 ezer adag oltóanyagot tud legyártani, és itthon szükség esetén mindenki ingyen kapja meg a védőoltást.
Ha világjárvány törne ki, az állam egy gyógyszergyártó céggel közösen készíttetné az oltóanyagot, az ebből származó hasznon a cég és az állam megosztozna. Batiz szerint külföldi felhasználásra csak azután kerülhetne az oltóanyag, miután legyártották a hazai felhasználásra szükséges mennyiséget. Az oltóanyag 5-6 dollárba kerülhet adagonként.