A Fidesz vezet. Nem változott a tapsrend © Túry Gergely |
Az idén szeptemberi adatok október végén alig változtak: a teljes nagykorú lakosság körében a Fidesznek 34, az MSZP-nek 28 százalékos volt a támogatottsága, az SZDSZ 4 százalékra számíthatott. (Szeptember elején 35–27–3 volt az arány.) A választásokon való részvételi valószínűséggel súlyozott adatok is a Fidesz előnyét mutatják: Orbán Viktor pártja 40, az MSZP 33, míg az SZDSZ 5 százalékon állt.
Az MSZP változatlanul csak a politika iránt erősen érdeklődők, a budapestiek és a 60 évnél idősebbek körében örvend nagyobb népszerűségnek, mint a Fidesz. Az ellenzék nagy pártjának pedig a kistelepüléseken és a rendszeresen templomba járók, illetve a 30 évnél fiatalabbak körében a legnagyobb az előnye.
A Fideszt, az MSZP-t és az SZDSZ-t támogatók szavazókedve között nincs számottevő különbség. Itt az új fejlemény, hogy ebben a tekintetben az SZDSZ tábora a most felzárkózott a két nagy párt táborához. Az MDF és a parlamenten kívüli pártok támogatói körében viszont kisebb a részvételi valószínűségek átlaga, mint a többi pártválasztó körében. Ez viszont azt eredményezi, hogy ha tényleg „most vasárnap” lenne a parlamenti választás, akkor valószínűleg csak három párt lépné át a parlamenti küszöböt.
Ugyanakkor a várhatóan urnákhoz járulók 15 százalékának továbbra sincs kedvenc pártja, tehát a Fidesz tartós vezetése ellenére sem tekinthetjük lefutott meccsnek a 2006-os választást. Már csak azért sem, mert a várhatóan szavazó pártkötődés nélküliek körében jelentős többségben vannak azok, akik azt szeretnék, hogy a 2006-os választások után is a jelenlegi koalíció maradjon kormányon.
Ugyanakkor az összes megkérdezett körében a kormányváltást kívánók vannak többségben. A leginkább figyelemre méltó azonban itt az, hogy a megkérdezettek harmadának ez mindegy, és az összes bizonytalan körében 57 százalék ugyanez az arány.